امتیاز مثبت
۰
 
برگزاري جلسه دفاعيه پايان نامه كارشناسي ارشد در دانشكده علوم قرآني آمل
جلسه دفاع از پايان نامه قرآني در مقطع كارشناسي ارشد در دانشكده علوم قرآني آمل برگزار شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۸
کد مطلب: 9659
 
برگزاري جلسه دفاعيه پايان نامه كارشناسي ارشد در دانشكده علوم قرآني آمل
 
به گزارش پایگاه قرانی دانشگاهی ایحا، جلسه دفاعیه دانشجو علی اکبر زاده رشته تفسیر و علوم قرآنی مقطع ارشد با عنوان «نقش نهادهای علمی نظام اسلامی در تحکیم خانواده از منظر آموزه های دینی» با راهنمایی دکتر سید قاسم حسینی و داوری دکتر سید معصوم حسینی در دانشکده علوم قرآنی آمل برگزار شد.
این پایان نامه با نمره ۱۷/۲۵ و درجه خوب در دانشکده علوم قرآنی آمل پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
«اهمیّت پرداختن به موضوع «تحکیم خانواده»، ریشـه در اهمیّـت نهـاد خـانواده دارد. نهـاد مقـدّس خانواده، ركن بنیادین اجتماع بشری و محمل فرهنگهای گوناگون است تا آنجا كه سـعادت و شـقاوت امّتها، مرهون رشادت و ضلالت خانواده میباشـد. اوّلـین شــرط داشــتن جــامعه ای ســالم و پــویا، سـلامت و پـایداری خانـواده اسـت. همة دستاوردهای علمی و هنری بشر در سایة خانوادههای سـالم و امن پدید آمده است. قرآن كریم به عنوان برترین نسخة زندگی و عالی ترین راهنمای بشر برای دستیابی به حیات طیّبه، بخشی عظیم از آیات را به تنظیم و تعـدیل روابـط اعضای خـانواده، حقـوق و وظـایب همسران و فرزندان اختصاص داده است. رجوع به این آیات الهی می تواند انسـان را بـرای دسـتیابی بـه بهترین راهکارها در تحکیم خانواده هدایت كند.پرداختن به تحکیم خانواده از نظر نهادهای علمی کشور، اهمیت خانواده را در کشور ما می رساند. در این پژوهش، نهادهای علمی کشور به سه گروه آموزش و پرورش، حوزه های علمیه و دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی تقسیم می گردند و سپس نقش هرکدام از این نهادها در پرداختن و تحکیم نهاد خانواده مورد بررسی قرار می گیرد.
الف) در حیطه آموزش و پرورش، از دیرباز مدارس به عنوان خانه دوم دانش آموز شناخته می شوند. در این نهاد آموزشی، ضمن آموزش خواندن و نوشتن و ادبیات، بسیاری از اصول فرهنگی مثل احترام به دین، یکتاپرستی، احترام به والدین و سایر اقشار جامعه، کار و تلاش برای رساندن خانواده به سطح بالای رفاه، رعایت بهداشت و چگونگی نگهداشت بنیان خانواده به دانش آموز، یاد داده می شود.
ب) در حیطه نقش حوزه های علمیه در تحکیم خانواده، ابتدا شاخص های تحکیم خانواده از نظر دین مبین اسلام مطرح می گردد و سپس دانش آموختن حوزه های علمیه که همان روحانیون می باشند از سطح محله تا سطوح بالای ملی همچون صدا و سیما به تبیین این شاخص ها می پردازند. شاخص های چون پایبندی به اعتقادات اسلامی، نبوت و معاد و رعایت حکام اسلامی و اصول اجتماعی آموزه های دینی باعث تحکیم هر چه بیشتر بنیان خانواده می گردد.
ج) در مورد نقش دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، در تحکیم خانواده، وظایف این نهاد در چند حوزه مورد برسی قرار گرفت. در برنامه های درسی عمومی، همانطور که دانشجو مباحث مربوط به دروس تخصصی خود را فرا می گیرد، با مبانی تحکیم خانواده آشنا می گردد. ضمن آنکه دانشجو بعد از اتمام تحصیلات به تشکیل خانواده اقدام می کند، باید به طور محسوس و بسیار واضح با مبانی خانواده و تشکیل آن آشنا گردد. برگزاری کارگاه ها و همایش های مرتبط با خانواده و ایجاد خانواده مستحکم در دانشگاه ها نیز می تواند نمونه ای از فعالیت های این نهاد علمی باشد.
مهمترین سرفصل های این پایان نامه عبارتند از:
۱- نقش دانشگاه در تحکیم خانواده از منظر آموزه های دینی چیست؟
۲- نقش حوزه های علمیه در تحکیم خانواده از منظر آموزه های دینی چیست؟
۳- نقش آموزش وپرورش ومدارس در تحکیم خانواده از منظر آموزه های دینی چیست؟
Share/Save/Bookmark