امتیاز مثبت
۱
 
برگزاری جلسه پیش دفاعیه رساله دکتری در دانشکده علوم قرآنی قم
جلسه پیش‌دفاعیه رساله دکتری دانشجو احد داوری برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۳
کد مطلب: 8605
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از قم، جلسه پیش‌دفاعیه رساله دکتری احد داوری با موضوع «شاخصه‌های انقلابی بودن و انقلابی ماندن از دیدگاه قرآن کریم» در دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.

این جلسه با حضور مهدی باکوئی به عنوان استاد راهنما، غلامرضا بهروزی لک به عنوان استاد مشاور و داوری آقایان مرتضی شیرودی، مهدی داوری و سید عبدالرسول حسینی‌زاده برگزار شد.

لازم به ذکر است این دانشجو از کارکنان دانشکده علوم قرآنی مراغه می باشد.

چکيده رساله:
قرآن کريم براي همه نيازهاي مادي و معنوي انسان برنامه جامع ارائه کرده است تا انسان را از تاريکي ضلالت و جهالت به هدايت و روشني رهنمون سازد؛ برخي از اين برنامه‌ها فراگير بوده و عموم جامعه را دربر گرفته و باعث دگرگوني‌هاي بنيادي در همه زمينه‌هاي اجتماعي، اخلاقي، اقتصادي، حقوقي و سياسي مي‌شود که از آن تعبير به انقلاب مي‌گردد. قرآن اين تغيير همه‌جانبه در زندگي مردم را با بعثت پيامبران قرين ساخته است، به‌گونه‌اي که بعثت انبياء عليهم‌السلام را مي‌توان نمونه‌اي از انقلاب‌هاي الهي دانست که الگويي براي انقلاب‌هاي ديگر برخاسته از تعاليم آن‌ها هستند. اين نوشتار با در نظر گرفتن بعثت پيامبران به عنوان انقلاب، سعي در ذکر ويژگي‌هاي کلي و برجسته افرادي دارد که با پذيرش دعوت توحيدي انبياء به آن‌ها ايمان آوردند؛ همچنين شاخص‌هاي برجسته افرادي را ذکر مي‌کند که بر اين دعوت توحيدي پايدار ماندند. با توجه به الگوگيري انقلاب اسلامي ايران از نهضت انبياء عليهم‌السلام و اهميت تبيين سنجه مناسب براي معرفي افراد انقلابي، جلوگيري از مصادره به مطلوب انقلابي‌گري، مقابله با آسيب‌ها، رفع تعارض‌ها و مقابله با معيارهاي نادرست در تعيين مصاديق افراد انقلابي، دفاع از حقيقت انقلابيون و مقابله با تفاسير نادرست و تهمت‌هايي ناروا نظير خشونت‌طلبي و تحجرگرايي، ضرورت دارد تا شاخص‌هاي افراد انقلابي معرفي شوند تا بتوان ارزش اين افراد و حرکت آن‌ها در جامعه را نمايان کرد و نمونه‌هايي به عنوان ملاک و معيار معرفي نمود. پژوهش حاضر با گردآوري، طبقه‌بندي و تحليل محتوايي آيات قرآن کريم، سعي در تبيين شاخص‌هاي نظري و عملي انقلابي بودن و انقلابي ماندن دارد و مهم‌ترين موانع انقلابي ماندن را به عنوان بحث تکميلي براي مقابله با آسيب‌هاي احتمالي و درمان نقطه‌ضعف‌ها، ذکر کرده است.
کليدواژگان: انقلاب، بعثت پيامبران، شاخص، انقلابي بودن، انقلابي ماندن، قرآن کريم.
Share/Save/Bookmark