امتیاز مثبت
۰
 
تشریح اهداف بیانیه گام دوم انقلاب در دانشکده علوم قرآنی میبد
نشست سیاسی انقلاب اسلامی،بیانیه گام دوم (ایران،گذشته، حال و آینده ) در دانشکده علوم قرآنی میبد برگزار شد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۴
کد مطلب: 11711
 
 
به گزارش ایحا از میبد، نشست سیاسی انقلاب اسلامی،بیانیه گام دوم (ایران،گذشته، حال و آینده ) با حضور دکتر مصطفی دهقانی استاد مسائل سیاسی و منطقه ای در دانشکده علوم قرآنی میبد برگزار شد.

در ابتدا دکتر دهقانی ،راهبرد اساسی دربیانیه گام دوم بنا بر فرمایش رهبری معظم را، شناخت درست گذشته دانست و اظهار کرد: ما باید چیستی و چرایی ایران گذشته را مورد بررسی قرار دهیم تا بدرستی گذشته تاریخی خود را بشناسیم.

وی تاریخ گذشته ایران را به سه بخش، تاریخ ماقبل گام دوم، تاریخ ماقبل انقلاب 57 یعنی دوره 200 ساله  و دوره ماقبل دویست ساله یعنی دوران اوج صفویه تقسیم کرد و افزود: اگر بخواهیم کشورمان را به درستی بشناسیم باید آن را در بعدهای جغرافیایی، قدرت سیاسی، تمدن سازی و معنویت گرایی مورد بررسی قرار دهیم.

دهقانی افزود: در بعد جفرافیای سیاسی باید به این نکته توجه کرد که ایران قلب زمین است و چهارراه اتصالی غرب ، شرق، شمال و جنوب و راه ترانزیتی مهمی است که اگر فقط بحث ترانزیت را در نظر بگیریم، میتوانیم از نفت هم بی نیاز شویم.

وی همچنین بیان کرد: در بعد قدرت سیاسی امپراتوری ایران در گذشته، در مرزهای شرقی، شمالی، غربی و جنوبی به چین، سیبری، قفقاز، دریای سیاه، سوریه، آفریقا، اروپا و شرق آسیا رسیده بود. در بعد تمدن سازی نیز دانشمندان بزرگ ایرانی همچون ابن سینا، ابوریحان بیرونی، خوارزمی، خیام، رازی و ...صاحب منصب بوده اند و همگی در کل جهان در پیش این بزرگان زانوی ادب و شاگردی میزنند. 

مصطفی دهقانی بیان کرد: در بعد معنویت گرایی هم ایرانیان از باستان نظام خداسالارانه داشتن و گفتار نیک پندار نیک وکردار نیک در راس بوده است و بعد از اسلام هم از مکتب اهل بیت و قرآن پیروی کردند.

دکتر دهقانی در ادامه درخصوص وقایعی که موجب تضعیف قدرت ایران در جهان شد، گفت: قریب به دویست سال پیش ایران، یعنی دوره قاجاریه و پهلوی، ایران بزرگ تکه تکه شد و 13 کشور از دل آن بوجود آمد. در قرارداد1907 ایران به سه قسمت شمالی مخصوص روس ها؛ جنوبی مخصوص انگلیس و وسط بی طرف تقسیم شد. در سال 1918 ایران کامل به اشغال بریتانیا درآمد و رضاخان محصول سه سال اشغال ایران است. قحطی بزرگی که در ایران در این زمان اتفاق افتاد، موجب مرگ نزدیک به 9 میلیون نفر یعنی چهل درصد جمعیت ایران شد.

وی افزود: اتکا به غرب به جای اتکا به درون موجب تضعیف کشور و عقب افتادگی آن شد. اساس بیانیه گام دوم ایستادن روی پای خود است. اینکه مثل این چهل سال از انقلاب که گذشت، شعار ما میتوانیم در راس همه امور قرار گیرد و این جوانان بار مسولیت ها را بر دوش گیرند و با امید و اتکا به خداوند و باپشتکار و همت در همه زمینه ها پیش بروند درست همانند شهیدحاج قاسم سلیمانی عزیز و شهید طهرانی مقدم که نشان دادند راه عزت همان راه ایستادگی در برار غرب و خود باوری و ایمان به «ما میتوانیم» است.

استاد دهقانی در ادامه افزود: اگر مذاکره ای هم صورت گرفت بواسطه همین قدرت ایستادگی در برابر داعش در سوریه و عراق بود که حاج قاسم عزیز آن را مدیریت کرد. امروز تا قدرت نداشته باشی نمیتوانی در معادلات جهانی حرفی برای گفتن داشته باشی. انقلاب اسلامی در واقع دو قطبی بودن جهانی را عوض کرد و قطب سومی ایجاد کرد که همان انقلاب اسلامی که مقدمه ظهور منجی عالم است، میباشد.

وی گفت: امروزه میبینیم که خبری از شوروی سابق نیست و آمریکا نیز هرروز به افول خود نزدیک میشود در همین انتخابات اخیر دیدیم که چه شکاف عظیمی دردرون این جامعه وجود دارد که دیرزمانی نمیپاید که این آتش در زیر خاکستر شعله ور شده و نظام استکباری آمریکا را به زیر میکشد. امروزه تمام سردمداران کفر اعتراف میکنند که انقلاب اسلامی ایران در بدترین شرایط تحریمی هم توانسته به خوبی مقاومت کند و این برای آنان که از معنویت و تمدن ایرانی هیچ نمیدانند، بسیار شگفت انگیز است.

دکتر دهقانی افزود: کتاب «صعود چهل ساله» کتاب خوبی در رابطه با پیشرفت های ایران در این چهل ساله است که بخوبی پیشرفت ایران را در همه زمینه ها به رخ چهانیان میکشد و این قدرت مکتب حاج قاسم که همان مکتب امام و رهبری است، می باشد که برای اولین بار در تاریخ بعد از جنگ جهانی دوم پایگاه آمریکا را در هم کوبید. 

وی تصریح کرد: درحال حاضر ما یا باید دل خوش به غرب و استکبار داشته باشیم که نتایج خسارت بار آن را در دوره های قاجار و پهلوی دیدیم و یا اینکه روی پای خود بایستیم و با قدرت بر «ما میتوانیم» تکیه کنیم که این راه همان راه ایران در اوج  صفویه است که در 40 سال گذشته این راه با فراز و فرود هایی در دولت ها همراه بود و برای رسیدن به تمدن اسلامی امروزه نیاز به دولت جوان انقلابی و اسلامی داریم که این مسولیت ما جوانان را که مخاطب اصلی بیانیه گام دوم هستیم به مراتب بیشتر میکند.
Share/Save/Bookmark