امتیاز مثبت
۰
 
کسب عنوان شایسته تقدیر مقاله عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی مشهد در نخستین جشنواره میراث مکتوب رضوی
مقاله عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی مشهد با عنوان «واکاوی مواجهه امام رضا(ع) با گفتمان حدوث و قدم قرآن» در نخستین جشنواره میراث مکتوب رضوی موفق به کسب عنوان شایسته تقدیر شد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۳
کد مطلب: 10073
 
 
به گزارش ایحا، مقاله دکتر محسن دیمه کارگراب، عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی مشهد با عنوان «واکاوی مواجهه امام رضا(ع) با گفتمان حدوث و قدم قرآن» در نخستین جشنواره میراث مکتوب رضوی در میان۸۲۰ مقاله ارسالی و داوری شده، موفق به کسب عنوان شایسته تقدیر شد. 
آیین پایانی نخستین جشنواره میراث مکتوب رضوی با هدف شناسایی آثار برتر، شامل کتاب، پایان نامه و مقاله با موضوع امام رضا(ع)، سیره و فرهنگ رضوی و ایجاد جریان مستمر و پویا برای بسط و گسترش سیره و معارف رضوی در آثار مکتوب و بهره مندی از تجربیات و نظرات نخبگان حوزوی، دانشگاهی، فرهنگی و هنری در زمینه فرهنگ رضوی توسط بنیاد امام رضا(ع) با همکاری مؤسسه خانه کتاب، دبیرخانه جایزه کتاب سال و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، پنجشنبه ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۸ در شب میلاد مسعود حضرت ختمی مرتبت پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و میلاد حضرت امام جعفر صادق علیه السلام و همزمان با هفته کتاب در یزد؛ پایتخت کتاب ایران برگزار شد.
براساس فراخوان نخستین جشنواره میراث مکتوب رضوی که در اسفندماه ۱۳۹۷ منتشر شده بود از پدیدآورندگان، مترجمان، مصححان، ناشران و دانشجویان دعوت شده بود با مراجعه به تارنمای جایزه کتاب سال به نشانی (www.ketabsal.ir) و پر کردن کاربرگ مربوط، آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.
آثار ارسالی به این جشنواره باید طی سال های ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۷ منتشر شده باشند و فقط کتاب هایی داوری و ارزیابی شدند که دارای برگه اعلام وصول بودند. همچنین، موضوع آثار ارسالی باید در سه حوزه تالیف، ترجمه و تصحیح به طور کامل درباره امام رضا(ع) می بود و آثاری که یک یا چند فصل آن به موضوعات دیگر اختصاص داشت از چرخه داوری کنار می رفت.
این جشنواره شامل سه بخش کتاب، مقاله و پایان نامه بود که در بخش کتاب آثار در دو گروه کودک و نوجوان و بزرگسال با محورهای معارف رضوی (سیره، سبک زندگی و احادیث)، زیارت، ادبیات داستانی ( رمان، داستان و مجموعه داستان های کوتاه)، شعر نو و کلاسیک، هنر(نمایشنامه، فیلمنامه، معماری و هنرهای تجسمی)، تاریخ و مردم شناسی بررسی شدند. همچنین در بخش مقاله، مقاله هایی که در موضوعات یادشده طی سال های ۱۳۵۷تا ۱۳۹۷به صورت چاپی یا الکترونیکی در مجلات علمی پژوهشی، علمی ترویجی و تخصصی منتشر شده بود، در این جشنواره شرکت داشت. همچنین، پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاهی یا سطوح ۳ و ۴ حوزوی که در موضوعات یاد شده تا پایان سال ۱۳۹۷ دفاع شده بودند، در این جشنواره می توانستند شرکت کنند.
در چکیده این مقاله آمده است:
از آن جا که گفتمان حدوث و قدم قرآن، از نخستین تأملات کلامی مسلمانان درباره قرآن کریم است واکاوی مواجهه امام رضا(ع) با گفتمان مذکور که حیات مبارک ایشان مصادف با دوران شکل گیری این گفتمان کلامی بوده، بسی قابل توجه و تأمل است.
این نوشتار در صدد است با تکیه بر روش تحلیل گفتمان در میراث تفسیری امام رضا(ع) و میراث کلامی و تاریخی فریقین، نحوه مواجهه آن امام همام با گفتمان مزبور را واکاوی کند. بررسی ها نشان می دهد که امام رضا(ع) در پاسخ به مسأله حدوث و قدم قرآن کوچک ترین لفظی را بر زبان جاری نساختند که مورد سوء استفاده حکام عباسی و معتزلیان درباری در تأیید مکتب فکری خویش و مشروعیت بخشی به حکومت عباسی قرار گیرد. با وجود این، دیدگاه خویش مبنی بر حدوث قرآن را گاه به صورت غیرمستقیم با تأکید بر کلام الهی بودن آن بیان فرمودند و گاه به صورت مستقیم به برخی از اصحاب بیان فرمودند که این دیدگاه، تفاوتی بنیادین با دیدگاه مخلوق بودن و دیدگاه قدم قرآن داشت.
امام با این نحوه از مواجهه حکیمانه ابتکار عمل را از دربار و معتزله می گرفت و در عین حمایت نکردن از موضع غیرعلمی حکام عباسی و متکلمان معتزلی دربار، شیعیان و عموم مخاطبان خویش را از پرداختن به مسائلی که فایده چندانی بر آن مترتب نبود، باز می داشت و اذهان مردم را به ابعاد مهم تری از قرآن کریم مانند ابعاد هدایتی و تربیتی آن جلب می کرد که ثمره آن حفظ جان مخاطبان خویش (به ویژه شیعیان) از خطرات و آسیب های جدی دربار عباسی بود.
Share/Save/Bookmark