امتیاز مثبت
۰
 
درگفتگویی، علیرضا صفاریان تبیین کرد:
دلایل آموزش فواید روخوانی و روان خوانی بررسی شد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۲
کد مطلب: 8363
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی- دانشگاهی ایحاء از ملایر، علیرضا صفاریان دانشجوی دکتری رشته علوم قرآن و حدیث و قاری ممتاز درگفتگویی با ایحا دلایل آموزش روخوانی و رواخوانی را برشمرد.

متن گفت و گو به شرح ذیل میباشد:با عرض سلام و تشكر از اينكه اين وقت را در اختيار اين پايگاه قرار داديد،در ابتدا بفرمائيد چرا باید روخوانی و روانخوانی قرآن را بیاموزیم؟


یکی از مهمترین کارهایی که خداوند متعال و معصومان(علیهم السلام) برای مسلمانان بعنوان یک برنامه روزانه توصیه کرده اند، تلاوت و قرائت آیات نورانی قرآن کریم است. شواهد بسیاری درباره اهمیت تلاوت و خواندن قرآن کریم در دستورات دینی ما وجود دارد. از جمله در خود قرآن کریم، در آیه پایانی سوره مبارکه مزمل خداوند دستور می دهد تا جایی که برای شما مقدور است، قرآن بخوانید: "فاقرءوا ما تیسر من القرآن". در روایات ما نیز سفارش های فراوانی درباره تعلیم و تعلم قرآن وجود دارد. از جمله اینکه امیرالمؤمنین(علیه السلام) از پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) روایت کرده: بهترین شما کسی است که قرآن را یاد بگیرد و به دیگران یاد بدهد. از امام صادق(علیه السلام) روایت شده: سزاوار است که مؤمن هنگام مرگ، یا در حال یاد گرفتن قرآن و یا در حال یاد دادن آن باشد.
سوای این دستورات دینی، قرآن کریم به عنوان کتاب هدایت و برنامه سعادت ما نازل شده است. کاملا واضح است که برای بهرمندی از محتوای یک متن، اولین قدم درست خواندن آن متن است. پس اگر ما بدنبال عمل به قرآن هستیم، در گام اول باید یاد بگیریم که چگونه آنرا درست بخوانیم.

بهترین روش برای یادگیری روخوانی و روانخوانی قرآن چیست؟

در این زمینه باید به دو نکته توجه داشت. نکته اول اینکه مقدمه فراگیری روخوانی و روانخوانی قرآن کریم، آشنایی با قواعد مقدماتی زبان قرآن است. منظور از قواعد مقدماتی، صرف و نحو و دستور زبان عربی نیست. بلکه منظور آشنایی با حروف، آواها، علامتهای نگارشی و از این دست قواعد است. از آنجا که زبان شیرین فارسی نزدیکی فراوانی از این حیث با زبان عربی دارد، اکثر فارس زبانها در این زمینه مشکل خاصی ندارند و با گذراندن چند جلسه کلاس آموزشی مختصر، آن بخش از قواعد روخوانی را که در فارسی وجود ندارد به سرعت فرا خواهند گرفت. اما نکته دوم اهمیت مساله مقارئه است. مقارئه یعنی شنیدن قرائت قرآن از استاد و خواندن قرآن برای استاد. به بیان دیگر همان کارورزی عملی روخوانی و روانخوانی.
درست است که فراگرفتن قواعد تئوری مقدمه یادگیری روخوانی و روانخوانی است، اما مهمتر از آن، تمرین عملی خواندن قرآن است. اهمیت این مساله تا جایی است که اگر کسی با قواعد مقدماتی آشنا نباشد، اما مقارئه را به درستی و بصورت مستمر انجام دهد، روخوانی و روانخوانی قرآن را خواهد آموخت. کما اینکه برخی از قاریان بزرگ تاریخ اسلام، با بسیاری از قواعد تئوری آشنایی نداشته اند. پس مهمترین راه و باید گفت تنها راه پیشرفت در روخوانی و روانخوانی قرآن، زیاد گوش دادن به قرائت قرآن و زیاد خواندن آن است.

با این بیان، پس حتما باید تحت نظر استاد به فراگیری روخوانی و روانخوانی پرداخت؟

مطلبی که اشاره شد به این معنا نیست که امکان ندارد شخصی بدون کمک استاد و بصورت خودآموز روخوانی قرآن را یاد بگیرد؛ خیر، چنین چیزی ممکن است. اما اگر بدنبال یادگیری کامل و سریع تر هستیم، حتما باید زیر نظر یک استاد به تمرین بپردازیم. دقیقا مانند هر فن یا هنر دیگر! انسان می تواند هنرها و فنون دیگر را هم تا حدودی بصورت خودآموز یاد بگیرد. اما برای فراگیری بدون نقص و سریعتر باید نزد استاد آن فن تلمذ کند.

چه منابعی برای یادگیری روخوانی و روانخوانی قرآن وجود دارد؟

خب درباره مباحث تئوری و قواعد روخوانی قرآن، بحمدلله منابع و کتابهای فراوانی وجود دارد. کتابهای گوناگونی با سبک ها و روش های متنوع، در این زمینه نوشته شده است. این کتابها عمدتا با همین عنوان یعنی"آموزش روخوانی و روانخوانی قرآن کریم" توسط اساتید مجرب و کارکشته کشور نوشته شده است. در زمینه تمرین عملی هم بهترین مرجع، تلاوت قاریان برجسته ایرانی و مصری است که الحمدلله امروزه با وجود فناوری های نوین ارتباطی، دسترسی به این تلاوتها بسیار آسان است. با یک جستجوی کوچک در اینترنت به راحتی می توان تلاوت قاریان بزرگ ایرانی و مصری و سایر کشورها را دانلود کرد. اما نکته مهم در اینجا این است که چگونه تشخیص دهیم که باید کدام سبک تلاوت و تلاوت کدام قاری را بعنوان مرجع خود قرار دهیم؟ تشخیص این امر برعهده استاد است. استاد با شنیدن تلاوت فراگیر تشخیص می دهد که توانایی وی در چه سطحی است و با توجه به آن، سبک و قاری مرجع را معرفی می نماید. پس ناگزیر باید به سراغ استاد برویم.

با تقدیر و تشکر از اینکه وقت گران بهای خود را در اختیار ما قرار دادید.
Share/Save/Bookmark