امتیاز مثبت
۰
 
بیان فضیلت های ماه مبارک رمضان توسط عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی اصفهان
عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی اصفهان در گفت و گویی به بیان فضیلت های ماه مبارک رمضان پرداخت.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۷
کد مطلب: 9092
 
بیان فضیلت های ماه مبارک رمضان توسط عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی اصفهان
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از اصفهان،حجت الاسلام والمسلمین محمد محقق، عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی اصفهان در گفت و گو با خبرنگار ایحا به موضوع «فضیلت و اهمیت ماه مبارک رمضان» پرداخت که بخشی از آن تقدیم علاقه مندان می شود.
ایحاء ـ لطفا فضیلت و اهمیت ماه رمضان را بیان کنید؟
در فضیلت و اهمیت این ماه همین بس که ماه خدا و مهمانی اوست. اما برعکس مهمانی های متعارف مخلوق، خالق به سبک خودش پذیرایی می کند. در مهمانی خلق، غذا جسم است و در مهمانی خالق، غذا روح. بر سر سفره اش رحمت و مغفرت چیده در ظرفهای مختلف از سحر و افطار، جوشن، افتتاح، یا علی و یا عظیم، اللهم ادخل و ابوحمزه و ...؛ ظرفها و معرفت های ریز و درشت.
ماهی که پیامبر اکرم(ص) فرمودند: نفس در حکم سبحان الله است و خواب عبادت ثواب. عجب رحمت و ثواب وسیعی!! آن قدر روزه در جسم و جان و روح و روان انسان تأثیر دارد و گرفتن آن مهم است که خداوند شخصا روزه را برای خود دانسته و ثواب آن را خود می دهد. الصوم لی و أنا اجزی به. سفره مغفرتی به طول سی روز و سی شب که در لحظه لحظه آن امید رحمت و مغفرت الهی می رود.
اگر تنها روزه با شرایط آن از انسان پذیرفته شود، رحمت الهی شامل حال روزه دار می شود.
امام سجاد(ع) فرمود: در روز عید ندا داده می شود که بشتابید به سوی جوایز خود و به خدا قسم آن جوایز درهم و دینار نیست بلکه رحمت و مغفرت الهی است که شامل حال روزه داران می شود.
ایحاء ـ چه حاجتی ارزش درخواست بر سر سفره خدا در ماه رمضان دارد؟ و یا اگر گفته شود در این ماه و در شبهای قدر، یک حاجت بر آورده شده دارید، از خدا چه بخواهیم؟
امام صادق(ع) فرمود: هر کس بی نیازی بدون مال و راحت قلب از حسد و سلامت دین می خواهد؛ از خداوند این حاجت را بخواهد؛ در طلب این حاجت تضرع و زاری نماید؛ فلیتضرع الی الله فی مسألته بان یکمل عقله؛ خدایا در این ماه و به برکت آن، عقل را در وجود من کامل و حاکم جسم من قرار ده. به نظر می رسد در سایه عقل و کمال آن، همه کمالات حاصل است؛ زیرا که فرمود العقل ما عبد به الرحمان و اکتسب به الجنان.
و حرف آخر:
خدایا این دعا را در حق همه اهالی رمضان مستجاب فرما. آمین رب العالمین.
Share/Save/Bookmark