امتیاز مثبت
۰
 
رئیس دانشکده علوم قرآنی خمین خبر داد:
تحقق شعار«اقتصاد مقاومتی» با رویکرد صرفه جویی در دانشکده علوم قرآنی خمین
رئیس دانشکده علوم قرآنی خمین، اقدامات این دانشکده در جهت افزایش درآمدهای اختصاصی، کیفیت و بهره وری و کاهش هزینهها، در راستای تحقق شعار« اقتصاد مقاومتی» را تشریح کرد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۴
کد مطلب: 9939
 
 
به گزارش ایحاء از خمین، دکتر احمد امیدوار در تشریح این خبر اظهار کرد: یکی از رویکردهای مناسب جهت تحقق اقتصاد مقاومتی، رویکرد صرفه جویی است . نگاه قرآن کریم به مسئله اقتصادی نیز نگاهی در راستای بهره وری مناسب و درست از امکانات و وسایلی که در اختیار انسان است.

وی در خصوص فعالیت های این دانشکده در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی با رویکرد صرفه جویی، گفت:  یکی از مهمترین فعالیت های ما در رسیدن به این هدف، راه اندازی و تجهیز خوابگاه خواهران بود. از آنجایی که دانشکده علوم قرآنی خمین فاقد خوابگاه خواهران بود در هرسال هزینه هایی بر دانشگاه جهت تامین خوابگاه ایشان تحمیل می شد.به عنوان نمونه در سال جاری برای اجاره خوابگاه مشارکتی می بایست به ازای هر دانشجو در هر ترم 500 هزار تومان پرداخت شود و علاوه بر آن یک نیروی مسؤول خوابگاه ( 24 ساعت شیفت و 24 ساعت استراحت) نیز باید توسط دانشکده تامین می شد که خوشبختانه با پیگیری های صورت گرفته و حمایت های مسؤولین محترم سازمان مرکزی، طبقه سوم ساختمان آموزشی این دانشکده به خوابگاه خواهران تغییر کاربری داده شد .

وی افزود: از طرفی هزینه های ایاب و ذهاب به خوابگاه خواهران نیز به صفر رسید. علاوه بر کاهش هزینه ها، این مساله رضایت حداکثری دانشجویان را در پی داشت. لذا میزان صرفه جویی از این اقدام به ازای حدود 30 دانشجو چیزی حدود 60 میلیون تومان در سال به صورت دائمی خواهد بود بدیهی است با افزایش تعداد دانشجویان در سال های آتی میزان این صرفه جویی افزایش پیدا خواهد کرد. 

دکتر امیدوار در ادامه بیان کرد: از جمله مشکلاتی که دانشکده علوم قرآنی خمین طی دو سال اخیر با آن مواجه بوده هزینه آب بهای این دانشکده است به نحوی که طی 6  ماهه گذشته مبلغی حدود 15 میلیون تومان هزینه آب این دانشکده بوده است با بررسی های صورت پذیرفته،سیستم لوله كشي دانشکده متناسب با سقف مجاز مصرف ماهانه کنتور ها، مدیریت و اصلاح شد .شایان ذکر است برای مدت زمان مصرف 20 روز آب قبل از اصلاح سیستم لوله کشی و مدیریت مصرف، مبلغی حدود سه میلیون و پانصد هزار تومان و بعد از اقدامات صورت پذیرفته برای حدود 40 روز مبلغی حدود فقط سی صد و شصت هزار تومان هزینه محاسبه شد.البته در جهت کاهش مصرف آب نیز برنامه ریزی شد که تاثیر بسزایی به ویژه در بحث فضای سبز داشت. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود از افزایش حدود دو برابری درآمد های اختصاصی دانشکده علوم قرآنی خمین خبر داد و اظهار کرد:

مهمترین منبع درآمد اختصاصی این دانشکده، اجاره خوابگاه برادران به دانشجویان دانشکده علوم پزشکی و دانشگاه آزاد می باشد در سال گذشته برای هر نیمسال مبلغ 450 هزار تومان به ازای هر دانشجو  از دانشجویان مراکز مذکور اخذ شده . لذا بخشی از این درآمد صرف تامین نیروی خدماتی و وسایل مذکور می شد که مبلغ آن سالیانه حدود 10 میلیون تومان می شد.درسال جاری برای اجاره به ازای هر دانشجو مبلغ 550 هزار تومان اخذ شد و البته تامین نیروی خدماتی و وسایل تنظیفی به خود مراکزطرف قرار داد سپرده شد و با با افزایش تعداد دانشجویان متقاضی خوابگاه درآمدهای اختصاصی دانشکده تقریبا به دو برابر رسید لذا پیش بینی می شود امسال حدود مبلغ 70 میلیون تومان درآمد زایی سالانه حاصل شود که به حساب سازمان مرکزی واریز خواهد شد. 

رئیس دانشکده علوم قرآنی خمین با بیان اینکه از مهمترین رویکردهای دانشکده علوم قرآنی خمین، استفاده از ظرفیت اداره اوقاف شهرستان در اجرای برنامه های فرهنگی است، گفت:

با توجه به کمبود منابع مالی این دانشکده جهت اجرای برنامه های فرهنگی، با اداره اوقاف این شهرستان رایزنی شد و تمامی برنامه های عملیاتی آنها در سال 1398 دریافت و مورد تحلیل قرار گرفت و مشاهده شد که برخی از آنها مانند برگزاری مراسم مذهبی و مناسبتی، ادعیه، برنامه های ترویج فرهنگ مهدویت از جمله  مسابقه کتابخوانی و برگزاری غرفه فروش کتاب و اردوی قم و جمکران و برنامه های دیگر در راستای فعالیتهای فرهنگی این دانشکده قرار دارد. لذا توافق شد که این قبیل برنامه ها برای دانشجویان این دانشکده و توسط خود دانشجویان و با حمایت مالی اداره اوقاف شهرستان انجام شود.لذا این مساله منفعتی دو سویه را داشت چرا که از طرفی بخشی از فعالیت های اداره اوقاف را کاهش می داد و از طرفی دیگر با تامین منبع مالی اجرای برنامه های فرهنگی دانشکده را تسهیل می کرد.تاکنون چند برنامه اجرا شده و ما بقی برنامه ها در دست بررسی و اقدام است.

 
وی در ادامه افزود: کاهش سرویس ایاب و ذهاب دانشجویان از 22 سرویس به 4 سرویس در هفته، کاهش هزینه اجاره سالن ورزشی و افزایش کیفیت آن، اجرای طرح نظافت عمومی در خوابگاه ها و صفر شدن هزینه برون سپاری خدمات، رایزنی برای وقف تجهیزات اداری موسسه آموزشی شهر آفتاب، تلاش در جهت جذب دانشجوی بومی به منظور کاهش هزینه ها و آسیب ها، حمایت از دانشجویان کم بضاعت با نصب صندق، تهیه جزوات نیم بها برای دانشجویان کم بضاعت، از دیگر برنامه های دانشکده جهت تحقق شعار اقتصاد مقاومتی با رویکرد صرفه جویی بود.
Share/Save/Bookmark