امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان
پایان نامه «تبیین مؤلفه های سبک زندگی از منظر ادعیه با ذکر شواهد قرآنی مطالعه موردی دعای کمیل» در دانشکده علوم قرآنی اصفهان دفاع شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۰
کد مطلب: 9335
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از اصفهان، جلسه دفاع از پایان نامه «تبیین مؤلفه های سبک زندگی از منظر ادعیه با ذکر شواهد قرآنی مطالعه موردی دعای کمیل» با نگارش خانم مریم قضاوی دانشجوی رشته علوم قرآن و حدیث در مقطع کارشناسی ارشد با راهنمایی حجت الاسلام والمسلمین سید احمد سجادی و داوری حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر محمد محقق در دانشکده علوم قرآنی اصفهان برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با درجه عالی پذیرفته شد.
چکیده این پایان نامه به شرح ذیل است:
آموزه های دین به عنوان ابزار جامع هدایت و راهبری بشر، در بسیاری از موارد، حاکم بر باورها، ارزش ها و هنجارهای لازم برای جهت دهی و الگوبخشی به رفتار و کنش انسانی است، دعا و نقش آن در تحقق سبک زندگی در فرهنگ مسلمین، مخصوصاً مذهب شیعه، یکی از مهمترین مؤلفه های فرهنگی محسوب می شود که به صورت فردی و یا جمعی در مراسم آئینی ویژه و یا به صورت های دیگر نقش آفرین است.
نقش دعا در سبک زندگی نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است، محتوای ادعیه مأثوره که از ائمه معصومین(ع) صادر گردیده است علاوه بر اینکه روحبخش و معنویت افزاست، خود ارائه دهنده سبک زندگی نیز می باشد.
دعای کمیل از منابع بی بدیلی است که در این برخورد می تواند منبع جستاری عظیم باشد.
این نوشتار موجز در راستای همین دغدغه تنظیم گردیده است و با بهره گیری از روش تحلیلی و توصیفی به روش اسنادی در منابع قرآنی و آیات و روایات به بررسی معنای سبک زندگی، ضرورت توجه به حیات طیبه و ارائه مؤلفه های سبک زندگی با توجه به محتوای دعای کمیل از جهت بینش ها که شامل مباحث توحید، معاد و نبوت است و از جهت گرایش ها یا اخلاقیات که شامل اخلاق فردی و اخلاق یا ارتباط با خداست پرداخته است.
Share/Save/Bookmark