امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی در دانشکده علوم قرآنی مشهد
ویژه برنامه آغاز سال تحصیلی جدید و آیین ورودی نو دانشجویان در محفلی به رنگ و عطر شهدا در دانشکده علوم قرآنی مشهد برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۹
کد مطلب: 9830
 
 
به گزارش ایحا، ماه مهر و بازگشایی دانشگاه ها و شروع سال تحصیلی بهانه ای شد تا مشتاقان علم و دانش در کنار اساتید و خادمان قرآنی خود در دانشکده علوم قرآنی مشهد در محفلی به رنگ شهدا دور هم جمع آیند و ضمن تجدید میثاق با شهدا و امام شهدا عهد ببندند که در مسیر آن ها و با جهاد علمی گام بردارند.
در ابتدای این مراسم آیاتی از کلام نورانی وحی تلاوت گردید سپس حجت الاسلام زارع مهرجردی، رییس دانشکده مشهد ضمن خوش آمدگویی به حضار و تبریک شروع سال تحصیلی جدید، از سربازان دانشجو و حتی سنین پایین تر باایمانی یاد کرد که در بحبوحه انقلاب نوپای اسلامی، در مقابل جنگ تحمیلی، دفاع جانانه و جانفشانی هایی کردند تا ما امروز به برکت خون شهدا و رهبری های امام عزیز با امنیت به تحصیل بپردازیم و متذکر شد که در قبال آن باید با درس خواندن و تلاشمان بتوانیم روح آنان را شاد کنیم که آن ها جز این از ما چیزی نمی خواهند.
زارع مهرجردی نفس کشیدن در این فضای علمی را در ارتباط مستقیم با آن وظایف و جانفشانی های شهدای عزیز دانست و افزود: در آن زمان مردم به وظیفه خودشان عمل کردند و نصرت الهی شامل حالشان شد .
در ادامه برنامه دکتر محسن رجبی قدسی، عضو هیأت علمی دانشکده آیاتی از سوره مدّثر را تلاوت کرد که خداوند در آنجا راز و رمز پیشرفت یا پَسرفت انسان را در توجه به قرآن معرفی می کند و اظهار کرد: انتخاب این رشته و دانشگاه و شهر مشهد نشان دهنده پیشرفت طلبی و سعادت خواهی در دنیا و آخرت است و شما در واقع دو ثقل اکبر و اصغر را انتخاب کرده اید تا بتوانید گام های استواری در این مسیر بردارید.
رجبی در ادامه با اشاره به دغدغه های دانشجویان به ویژه آقایان در موضوع اشتغال، خاطرنشان کرد که بحث اشتغال، خاص رشته و دانشگاه قرآن و حدیث نمی باشد و مبتلابه همه رشته ها و دانشگاه هاست، از این رو با توجه به ویژگی های این رشته و دانشگاه بایستی این دغدغه ها کاهش یابد.
وی خطاب به دانشجویان گفت: معمولا این دغدغه از سوی دانشجویانی به جدیدالورودی ها وارد می شود که خودشان نتوانستند در طول تحصیل بهره ای ببرند و توصیه می کنم که به خدا توکل کنید و گوش به این وسوسه ها ندهید چرا که سرنوشت شما در طول این دوره تحصیل رقم می خورد.
عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی مشهد هدف تمام فعالیت های آموزشی و پژوهشی دانشکده را انس با قرآن و تدبر در آن دانست و گفت: هر کس باید به قول امام، مسائل زندگی خود را از قرآن دریافت و حل کند.
رجبی سپس به چهار ویژگی ضروری جهت موفقیت در تحصیل و اشتغال آینده دانشجویان علوم قرآنی اشاره کرد و گفت: اول اینکه در کنار دروس ترم، باید از طریق سایر برنامه های جانبی دانشکده علوم و مباحث فرا گرفته شود و دوم یادگیری زبان عربی است زیرا که قرآن و حدیث به زبان عربی است و مهارت لازم در خواندن متون عربی و فهم آن ضروری است و گریزی از آن نمی باشد ضمن اینکه با توجه به بُعد بین المللی قرآن، چنانچه استعداد فراگیری زبان های انگلیسی، فرانسه، آلمانی و... نیز وجود دارد نظر به امکانات مشهد نباید فرصت را از دست داد.
وی ویژگی سوم دانشجوی موفق علوم قرآنی را پیگیری روش ها و شیوه های مختلفی دانست که برای تحقیق و پژوهش و آموزش و ترویج قرآن مطرح می باشد و اینکه نظایری مانند کنفرانس ها، نشست ها و ... در سطح شهر یا کشور در تصویرسازی و تصمیم گیری آینده کاری موثر است . وی همچنین ویژگی چهارم را تسلط دانشجو در استفاده از نرم افزارهای مرتبط دانست.
محسن رجبی در ادامه با بیان این که اگر این چهار ویژگی را در خودمان ایجاد کنیم در آینده در چهار حوزه آموزش، پژوهش، هنرهای قرآنی و خدمات قرآنی می توانیم کار کنیم و سپس در شرح این حوزه ها گفت: دانش آموختگان می توانند در مدارس، مراکز و موسسات به تدریس بپردازند منوط به اینکه گواهی نامه های دوره های تربیت مربی را نیز دریافت کرده باشند.
همچنین در حوزه پژوهش می توانند با مراکز بزرگی همچون بنیاد پژوهش های اسلامی و دفتر تبلیغات در مشهد و مراکز بسیاری در تهران و قم که در انتظار جذب پژوهشگران برتر هستند همکاری کنند. در حوزه هنرهای قرآنی توجه به انواع خط های هنری قرآنی، تذهیب وصفحه آرایی و ورود و فراگیری هنرهای این عرصه برای مستعدین قابل توجه می باشد. در حوزه خدمات قرآنی و با توجه به بازنگری که در دروس رشته علوم قرآن و حدیث دیده شده است نیز می توان به فعالیت هایی در موضوعات مدیریت برنامه های قرآنی، مسابقات قرآنی، کارگردانی و فیلمنامه نویسی قرآنی پرداخت.
رجبی در بخش دیگری از سخنان به پروژه کورپوس کورونیکوم با نظارت خانم آنژلیکا نویویرث در آلمان اشاره کرد که با حمایت دولت آن کشور در حال جمع آوری و سال یابی همه نسخه های خطی قرآن موجود در جهان می باشند و اظهار کرد: این پروژه بزرگ به ظاهر فعالیتی علمی است لیکن به دنبال فهم نوین از قرآن و درصدد نقد ادبی قرآن هستند و از این راه فرهنگی قصد مقابله با اسلام را دارند چراکه اروپاییان به این جمع بندی رسیده اند که در آینده نزدیک، مسلمانان جهان در اقلیت نخواهند بود و جمعیت آن ها بر مسیحیان غلبه می یابند؛ لذا با چنین پروژه ای قصد تاثیرگذاری و کنترل مسلمانان را دارند.
وی در پایان به دغدغه رهبر معظم انقلاب در حوزه علوم انسانی اشاره کرد و گفت: علومی مانند روانشناسی، مدیریت، اقتصاد در علوم انسانی حاضر بر اساس تفکر غربی است و نیاز به بازخوانی دارد و ادامه داد: همه باید در این حوزه کار و کوشش نماییم و پژوهش های بین رشته ای را تقویت کنیم وزمینه آن فراهم است و مهم فراگیری مهارت های لازم بوده تا به مدد خداوند و توسل به ائمه(ع) بتوانیم تحولی ایجاد نماییم.
در بخش پایانی مراسم نیز میرشجاع از راویان دفاع مقدس ضمن بیان خاطراتی از جنگ و دوران اسارت، داشتن برنامه و راهبرد و برنامه گام به گام اجرای آن را از الزامات دانشجویان قرآنی دانست و به استناد آیات قرآن ارزش هر فرد را به قدر تلاش او خواند و دامنه فعالیت های تبلیغی را به شرط فراگیری و تسلط کامل به یک زبان خارجه بسیار وسیع و موثر معرفی کرد و در خاتمه به تناسب ایام سوگواری، به ظهور امام زمان(عج) اشاره کرد که حضرت زمان ظهور خودشان را با امام حسین(ع) معرفی می کند و نتیجه گیری کرد که آرمانخواهی شیعه جز شهادت و جهاد نمی باشد.
پخش تیزر معرفی دانشکده و موشن گرافیک معرفی دانشگاه و کلیپ های شهدا از دیگر برنامه های این مراسم بود همچنین یک قرعه کشی کربلا نیز به همت هیات الرسول(ص) انجام شد.
Share/Save/Bookmark