امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان‌نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان
جلسه دفاع از پایان‌نامه قرآنی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی اصفهان برگزار شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۵
کد مطلب: 8589
 
دفاع از پایان‌نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان
 
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از اصفهان،جلسه دفاع از پایان‌نامه «بررسی و تبیین رابطه سلامت جسم و تأثیر آن بر آرامش روح با تأکید بر آیات و روایات معصومین علیهم السلام» با نگارش زهره حبیبی، دانشجوی رشته علوم قرآن و حدیث در مقطع کارشناسی ارشد، با راهنمایی دکتر ادیب و داوری حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محقق در دانشکده علوم قرآنی اصفهان برگزار شد.

این پایان‌نامه قرانی در نهایت با نمره 19/5 و درجه عالی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان پذیرفته شد.

چکیده پایان‌نامه به شرح ذیل است:
براساس آموزه‌های دینی، انسان منحصر به جسم نیست، بلکه دارای دو بعد جسمانی و روحانی می‌باشد. روح، بعد اصلی وجود انسان و ضامن بقا و جاودانگی آن و جسم در فرصت دنیا به منزله ابزاری جهت رشد و تعالی روح بوده و آن را تا رسیدن به کمالاتش همراهی می‌کند.
موضوعی که در پژوهش فوق به آن پرداخته شده، مدیریت چندی از نیازهای ضروری و اساسی بدن است که انسان‌ها هر روز به آنها همچون خوردن و آشامیدن، خواب و بیداری، هوا و ورزش نیازمندند. هر کدام از این ضرورت‌ها به طور جداگانه و مبسوط مورد بررسی قرار گرفته و با توجه به تأثیرپذیری روح و جسم از یکدیگر و اینکه داشتن جسم و جانی سالم، ضامن برپایی حیاتی طیب در دنیا و آخرت است، تأثیرات هر نیاز بر تأمین سلامت جسم و هم‌زمان بر ایجاد آرامش روح بیان شده است. آموزه‌های قرآنی و روایی در باب دستیابی به بدن سالم و روحی آرام و متعالی، راهکارهای جامع و مفیدی ارائه می‌دهند که عمل به راهکارهای بیان‌شده، ضامن سلامت دو بعد وجودی انسان است. هدف اصلی در این پژوهش، بررسی آیات و روایاتی پیرامون سلامت جسم و آرامش روح می‌باشد،تا ان‌شاءالله بتوانیم از جسم و روح سالم جهت تقرب به درگاه ربوبیت، بهره ببریم. روش پژوهش حاضر، توصیفی و تحلیلی و روش گردآوری اطلاعات به صورت کتابخانه‌ای مکتوب و مجازی است.
نتیجه حاصل از این پژوهش، بیانگر آن است که هر کدام از نیازهای جسم که مورد بررسی قرار گرفته در تأمین سلامت بدن و ایجاد آرامش روح نقش مؤثری داشته است. همچنین توجه به هر کدام از این نیازها بدون تدابیر صحیح، نه تنها در فرایند سالم‌سازی جسم کمکی نمی‌کند بلکه عاملی جهت پیدایش بیماری‌ها و عدم آرامش روح در دنیا می‌باشد. مدیریت صحیح نیازهای روزمره جسم با استفاده از راهکارهای جامع و مفید قرآنی و روایی انسان را در دستیابی به جسمی سالم و توانمند و روحی آرام یاری می‌کند.
Share/Save/Bookmark