امتیاز مثبت
۰
 
چاپ مقاله اساتید دانشکده علوم قرآنی مشهد در فصلنامه مطالعات تطبیقی قرآن و حدیث
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از مشهد، مقاله اساتید دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد در فصلنامه مطالعات تطبیقی قرآن و حدیث به چاپ رسید.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۶
کد مطلب: 6744
 
چاپ مقاله اساتید دانشکده علوم قرآنی مشهد در فصلنامه مطالعات تطبیقی قرآن و حدیث
 


 این مقاله با عنوان «بررسی تطبیقی اعجاز تشریعی قرآن در آیات تحریم ربا» با همکاری دکتر محمدعلی طاهری نژاد و دکتر بی بی حکیمه حسینی دولت آباد از اساتید دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد و زهرا حیدری آبروان از دانشجویان این دانشکده تهیه و ارائه گردیده بود. 

چکیده این مقاله به شرح ذیل است:

اعجاز تشریعی یکی از وجوه اعجاز قرآن و دارای ابعاد مهمی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. تحریم ربا نیز نمونه‌ای از تشریعات قرآن کریم است. اکنون با توجه به جنبۀ اعجاز تشریعی قرآن کریم و حکم تحریم ربا، مسئلۀ مطرح آن است که تحریم مذکور در قرآن با چه ظرایف و حکمت‌هایی همراه است و چگونه اعجاز قرآن را در بعد قانون‌گذاری ‍‌نمایان می‌سازد. پژوهش حاضر بر آن است که وجه اعجاز تشریعی قرآن در زمینۀ حکم تحریم ربا به طور مستقل قابل طرح بوده و از نظر بررسی تطبیقی میان نظرات علمای فریقین نیز قابل اثبات است. برهمین اساس، با رویکرد توصیفی - تحلیلی به تبیین این وجه اعجاز قرآن در آیات ربا پرداخته است. از راهبرد پژوهش چنین برمی‌آید که تحریم ربا از نظر عقلی و فطری کاملاً پذیرفتنی است و قابلیت اصلاح مطابق علم روز را دارد که با استناد به متن آیۀ قرآن «الَّذِینَ یتَّبِعُونَ الرَّسُولَ النَّبِی الْأُمِّی ...» (اعراف: 157)، از زبان شخصی امی و در مدتی کوتاه نهادینه شده است.

 کلیدواژگان: وجوه اعجاز، اعجاز تشریعی، تحریم ربا، دین اسلام. 

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل ضمیمه ذیل کلیک کنید

Share/Save/Bookmark