امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در شیراز
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «بررسی تطبیقی رابطه فکر و ذکر در تفسیر فریقین (با محوریت آیات ۱۹۰ و ۱۹۱ سوره آل عمران)» در مقطع کارشناسی در دانشکده علوم قرآنی شیراز برگزار گردید.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۰
کد مطلب: 8760
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در شیراز
 
به گزارش پایگاه قرآنی-دانشگاهی ایحاء از شیراز، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «بررسی تطبیقی رابطه فکر و ذکر در تفسیر فریقین (با محوریت آیات ۱۹۰ و ۱۹۱ سوره آل عمران)» با نگارش فاطمه حسن‌پور دانشجوی رشته تربیت معلم قرآن کریم در مقطع کارشناسی با راهنمایی دکتر زهره معارف و داوری حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالرسول هادیان در دانشکده علوم قرآنی شیراز برگزار گردید.

این پایان نامه با نمره ۱۹/۵ در شیراز پذیرفته شد.

در چکیده این پایان نامه آمده است:
با توجه به اینکه همه انسان‌ها دارای قوه عقل و تفکرند و هر کدام به طریقی فکر می‌کنند و نیز شیوه صحیح فکر و آن تفکری که خداوند در قرآن به آن فرمان می‌دهد، کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اهمیت تفکر به حدی است که کلیه روشنایی و مبدأ بینش و وسیله کسب علم و معارف، تفکر صحیح است که موجب سعادت و راستی و درستی عمل و قوام در زندگی است. همچنین از آنجا که ذکر و یاد خدا، از اصول مهم اخلاقی و پایه اصلی دین اسلام و هدف نهایی دعوت انبیای الهی است، یاد خدا از مباحثی می‌باشد که در قرآن کریم به طور گسترده آیاتی درباره آن آمده است. در آیه ۱۴ سوره طه آمده است:... أَقِمِ الصَّلاةَ لِذِکْري (... به ياد من نماز برپا دار)، مهم‌ترین فلسفه نماز ذکر و یاد خدا است. در آیات قرآن کریم بارها واژه فکر و ذکر در کنار هم آمده است؛ بر این اساس بر آن شدیم تا به بررسی رابطه فکر و ذکر و آثاری که یاد خدا را در انسان به وجود می‌آورد و انسان را وادار به تعقل و تفکر در امور هستی می‌گرداند، بپردازیم. محوریت این نوشتار آیات ۱۹۰ و ۱۹۱ سوره آل عمران است. در این نوشتار در پی آن هستیم که آیا فکر و ذکر ارتباطی با هم دارند؟ و این ارتباط چگونه تبیین می‌شود؟ برای جمع آوری اطلاعات از روش کتابخانه‌ای و به شیوه توصیفی-تحلیلی به فکر و ذکر و ارتباط این دو مقوله پرداخته‌ایم.

کلیدواژگان: فکر، ذکر، تفسیر شیعه، تفسیر اهل سنت.
Share/Save/Bookmark