امتیاز مثبت
۰
 
تشریح فعالیت‌های آموزش غیرحضوری دانشکده علوم قرآنی مشهد
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده علوم قرآنی مشهد به تشریح فعالیت های آموزش غیرحضوری در دانشکده علوم قرآنی مشهد و پاسخ به درخواست ها و دغدغه‌های تشکل‌های دانشجویی در رابطه با کلاس های مجازی پرداخت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۰
کد مطلب: 10886
 
 
به گزارش ایحا، دکتر مجتبی نوروزی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده علوم قرآنی مشهد در تشریح فعالیت های آموزش غیرحضوری در دانشکده علوم قرآنی مشهد و در پاسخ به درخواست ها و دغدغه‌های تشکل‌های دانشجویی این مجموعه در رابطه با کلاس های مجازی، گفت: با توجه به اعلام تعطیلی دانشگاه‌ها از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا و تعطیلی کلاس‌های درس در دانشکده، در تاریخ ۴ اسفند ماه ۱۳۹۸، جهت همفکری و چاره‌اندیشی در رابطه با نحوه برگزاری کلاس‌های درسی در شرایط خاص کنونی، جلسه گروه آموزشی با حضور ریاست و اعضای هیأت علمی دانشکده تشکیل گردید و بعد از تبادل نظر و گفت‌وگو، تصمیم گرفته شد که دانشجویان ورودی هر دوره گروه‌های درسی را در پیام رسان ایتا راه‌اندازی کنند و استادان نیز فایل صوتی تدریس خود را در گروه مربوطه بارگذاری نمایند.
وی افزود: با توجه به اینکه اینگونه برگزاری کلاس‌ها، یکطرفه بوده و امکان گفت‌گو و پرسش از استاد و بحث و تبادل نظر وجود نداشت، بسیاری از اساتید و دانشجویان متقاضی برگزاری کلاس ها به صورت مجازی و آنلاین بودند.
نوروزی ادامه داد: پس از طی دو هفته از برگزاری کلاس‌ها به این شیوه، دستور دانشگاه مبنی بر برگزاری کلاس‌ها به صورت مجازی و آنلاین در سایت رایلایو، به دانشکده‌ها ابلاغ گردید که این شیوه برگزاری کلاس ها همزمان در سایر دانشگاه‌ها و مراکز علمی نیز دنبال شد و از جهات مختلفی بر قرار دادن صوت اساتید در پیام رسان ها ترجیح دارد.
معاون آموزشی دانشکده علوم قرآنی مشهد در خصوص مشکلات کلاس های آنلاین، اظهار کرد: از همان ابتدای برگزاری کلاس‌های آنلاین، مشکلات مختلفی مانند: عدم ورود به کلاس، قطع و وصل مکرر، خروج ناگهانی از کلاس، تشکیل دو کلاس همزمان و ... وجود داشت که آموزش دانشکده نسبت به اینگونه مشکلات و سایر دغدغه‌های دانشجویان واقف بوده و تمامی مشکلات به دقت رصد شده و از همان ابتدا تا امروز بارها و به شکل‌های مختلف به مسئولان دانشگاه و مدیران سایت رایلایو منعکس شده و در بسیاری موارد مشکلات مرتفع شده است، به عنوان نمونه اخیرا دو سرور به سایت رایلایو اضافه شده است؛ ضمن اینکه با پیگیری‌های دانشگاه و موافقت وزارت علوم، استفاده از سایت رایلایو رایگان شده است.
وی ادامه داد: بسیاری از مشکلات مربوط به عدم آماده بودن بسترها و زیرساخت‌های برگزاری کلاس‌های آنلاین، اختلالات و سرعت پایین اینترنت است که اختصاص به دانشگاه ما و سایت رایلایو نداشته و سایر دانشگاه‌ها و نرم افزارهای برگزاری کلاس‌های آنلاین نیز گرفتار آن هستند. برخی از مشکلات نیز مربوط به عدم دسترسی دانشجویان به گوشی هوشمند و عدم اتصال به اینترنت به خاطر سکونت در روستا است.
نوروزی در خصوص سایر تصمیمات و اقدامات حمایتی صورت پذیرفته در برگزاری کلاس های مجازی عنوان کرد: کارشناسان آموزش از همان ابتدا پاسخگوی سؤالات و مشکلات بوده و همچنان در خدمت دانشجویان برای رفع دغدغه‌ها و مشکلات احتمالی هستند، همچنین تذکرات لازم و دغدغه‌های دانشجویان نسبت به برگزاری موفق کلاس‌های آنلاین در جلسات مختلف به اساتید مدعو و هیأت علمی منعکس شده است.
نوروزی ادامه داد: به منظور سهولت یادگیری و استفاده بهتر، زمان مفید تدریس کلاس مجازی حداقل یک ساعت است و نیم ساعت دیگر آن اختصاص به پاسخگویی به سؤالات دانشجویان دارد.
وی افزود: با توجه به اختلالات مربوط به اینترنت و عدم دسترسی برخی دانشجویان به کامپیوتر، گوشی هوشمند یا اینترنت، به اساتید توصیه شده است، صوت تدریس خود را با کیفیت مناسب و واضح ضبط نموده و برای استفاده دانشجویان در گروه مربوطه در پیام‌رسان ایتا قرار دهند همچنین بنا به تقاضای مکرر دانشجویان، از اساتید خواسته شده حتی‌المقدور کتاب و منبع معرفی کنند و در صورت داشتن جزوه در اسرع وقت آن را در اختیار دانشجویان قرار دهند.
معاون آموزشی دانشکده علوم قرآنی مشهد بیان داشت: با توجه به مشکلات مربوط به عدم حضور برخی دانشجویان در کلاس‌های مجازی به خاطر عدم دسترسی به گوشی هوشمند و اینترنت مناسب، در خصوص میزان غیبت اینگونه از دانشجویان تسهیل و مساعدت لازم صورت خواهد گرفت و آموزش دانشکده در جریان مشکل این دانشجویان هست.
نوروزی در خاتمه درباره نحوه برگزاری امتحانات، گفت: تصمیم گیری در خصوص نحوه و زمان برگزاری امتحانات پایان ترم به صورت مجازی یا حضوری، نیاز به بررسی بیشتر با توجه به وضعیت پیش رو داشته، و به یک ماه آینده موکول می شود.
Share/Save/Bookmark