امتیاز مثبت
۰
 
در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم صورت پذیرفت:
رونمایی از سند ثبت شده در یونسکو با حضور فعال حقوق بشر
دکتر صاحب الحکیم سفیر صلح سازمان ملل متحد ضمن حضور در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم ضمن بازدید از این دانشگاه با حجت الاسلام والمسلمین سید محمد نقیب سرپرست دانشگاه و همچنین دیگر مسئولین دانشگاه دیدار کرد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۴۲
کد مطلب: 10185
 
 
به گزارش پایگاه خبری ایحاء، دکتر صاحب الحکیم در این دیدار، گزارش سازمان ملل متحد در چهارچوب «برنامه پیشرفت و توسعه ملل متحد» (فعال در مسائل حقوق بشر و بهبود شرایط زیستی و معیشتی و آموزشی) را که در سال 2002 منتشر شده، تشریح کرد.
 
در این گزارش به کشورهای عربی توصیه شده است که امام علی(ع) را الگوی تشویق به آموزش و تأسیس حکومت بر پایه عدالت قرار دهند.
 
این گزارش در بیش از 160 صفحه تنظیم شده و 6 توصیه اصلی در ارتباط با عدالت، آموزش و حقوق بشر دارد که از آموز‌های امام علی (ع) برگرفته شده است. این آموزه‌ها به ضرورت مشورت‌خواهی حاکم و مردمش و نیز مبارزه با فساد اداری مالی و دیگر مشکلات و هم‌چنین برخوردار شدن همه مردم از عدالت و تحقق اصلاحات داخلی مربوط می‌شود.
 
در این گزارش بخش‌هایی از توصیه‌های امام علی (ع) به حاکمان عیناً نقل شده است:
 
«آن که خود را پیشوای مردم سازد پیش از تعلیم دیگری باید به ادب کردن خویش پردازد و پیش از آن‌که به گفتار تعلیم فرماید باید به کردار ادب نماید و آن‌که خود را تعلیم دهد و ادب اندوزد، شایسته‌تر به تعظیم است از آن‌که دیگری را تعلیم دهد و ادب آموزد» (نهج‌البلاغه، حکمت 70).
 
در خصوص مالیات و اصلاح زمین‌های کشاورزی و ضرورت توسعه و مبارزه با فقر نیز این گزارش فرازی از خطبه‌های امام علی(ع) را آورده است:
 
«باید نگریستنت به آبادانی زمین بیشتر از ستاندن خراج باشد که ستاندن خراج جز با آبادانی میسر نشود و آن‌که خراج خواهد و به آبادانی نپردازد، شهرها را ویران کند و بندگان را هلاک سازد». (همان، نامه 53).
 
درباره آموزش هم در گزارش این فراز از سخنان آن حضرت نقل شده است: «و با دانشمندان فراوان گفت‌وگو کن و با حکیمان فراوان سخن در میان نه. در آن‌چه کار شهرهایت را استوار دارد و نظمی را که مردم پیش از تو بر آن بوده‌اند برقرار.»
 
در این گزارش درباره لزوم بر زبان آوردن حق و خاموش نماندن در برابر باطل نیز این سخن حضرت نقل شده است: «نیکو نیست خاموشی آن‌جا که سخن گفتن باید، چنان‌که نیکو نیست گفتن که نادانسته آید». (همان، حکمت 471)
 
در موضوع چهره‌های صالح و فروتنی حاکمان و نهی از اسراف در مصرف درآمدها و ضرورت تبیین واقعیت‌ها برای مردم در این گزارش این توصیه امام علی (ع) نقل شده است: «پرهیزکاران صاحبان فضیلت‌اند در این جهان، گفتارشان صواب است و میانه‌روی‌شان شعار، و فروتن‌اند در رفتار و گفتار ... از کردار اندک خود خرسندی ندارند و طاعت‌های فراوان را بسیار نشمارند.»
 
مهم‌ترین بخش این گزارش به چگونگی تعیین حاکمان و کارگزاران و مدیران دولتی مربوط می‌شود و این‌که چگونه باید در برخورد با مردم عدالت پیشه کنند و مخالفت‌ها را تحمل کنند. در این گزارش توصیه‌های امام علی(ع) در این باب الگویی برای بهترین روش ممکن دانسته شده است: «برای داوری میان مردم از رعیت خود، آن را گزین که نزد تو برترین است. آن‌که کارها بر او دشوار نگردد و ستیز خصمان وی را به لجاجت نکشاند و نفس او به طمع ننگرد و تا رسیدن به حق به اندک شناخت بسنده نکند و در شبهه‌ها درنگش از همه بیش باشد... و از آمدشد صاحبان دعوی کم‌تر به ستوه آید و در آشکار گشتن کارها شکیباتر باشد و چون حکم روشن باشد در داوری قاطع‌تر. آن‌کس که ستایش فراوان وی را به خودبینی نکشاند و خوش‌آمدگویی او را برنینگیزاند و و اینان اندک‌اند.»
 
گفتنی است که در این گزارش از کشورهای عربی این‌گونه انتقاد شده است: «کشورهای عربی هم‌چنان از جهان دموکراتیک و دادن حق نمایندگی به شهروندان و مشارکت زنان در امور روزمره فاصله بسیار دارند و از پیشرفت و روش‌های نوین آموزشی دورند.» این گزارش از این کشورها خواسته که توصیه‌های امام علی(ع) رهبر بزرگ اسلامی در ادامه و تطور حکومت عربی را به کار بندند.
 
دکتر صاحب الحکیم که سال‌ها پزشک شخصی حضرت امام خمینی در نجف بوده و به عنوان سفیر صلح جهانی سازمان ملل فعالیت می‌کند، در چهارچوب شرح وظایف خود در گسترش صلح و عدالت در جهان، با حضور در مراکز علمی و دانشگاه‌های مختلف به ارائه این گزارش سازمان ملل می‌پردازد.
 
وی در پایان تابلویی حاوی گزارش کوتاهی از این بیانیه را به دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم اهدا کرد.

 
همچنین لوح یادبود دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم نیز از سوی حجت الاسلام والمسلمین سید محمد نقیب سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به وی تقدیم گردید.
Share/Save/Bookmark