امتیاز مثبت
۰
 
اهمیت بخشیدن به فعالیت های فرهنگی دانشجویان، جزء اولویت های اصلی در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم است
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم گفت: امورات فرهنگی جزء امورات مهم دانشگاه ها محسوب می شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۵
کد مطلب: 10626
 
 
به گزارش ایحا، دکتر حمید کمانکش، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در پنجمین نشست معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های منطقه 4 که در سازمان مرکزی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به مهمترین هدف دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم که تربیت دانشجویان قرآنی، انقلابی، مهذّب و در خدمت نظام است، برنامه ریزی جهت انجام فعالیت های فرهنگی دانشجویان و اساتید، جزء اصلی ترین اقدامات دانشگاه می باشد.

وی افزود: در مراکز تربیتی از جمله دانشگاه و آموزش و پرورش ما محدود به آموزش شدیم در حالی که آموزش یک مقدمه است برای رسیدن به هدف بزرگ که تربیت است.


معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با بیان این که همه تربیت با آموزش اتفاق نمی افتد و آموزش باید در خدمت تربیت باشد، ادامه داد: آموزش به یک افزون نیاز دارد که خلأ افزونی را باید کارهای فرهنگی در دانشگاه ها پوشش دهند.


کمانکش گفت: طبق رصدهایی که انجام شد، به این نتیجه رسیدیم که آموزش های موجود با سرفصل های تعریف شده، آن هدف را حاصل نمی کند و واقعا کار فرهنگی یک کار مهم و اثرگذار در دانشگاه ها خواهد بود.


وی با بیان این که ما در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم مکاتبات و بررسی های متعددی با برخی از اساتید هیأت علمی به عنوان کارشناسان تربیتی، نسبت به شناسایی خلأهای تربیتی در دانشکده های علوم قرآنی داشتیم، افزود: در این مکاتبات سعی کردیم خلأهای تربیتی و راهکارهای فرهنگی را احصاء کنیم که از دل این بررسی ها و تعاملات به 27 خلأ تربیتی و 445 نوع فعالیت برای پوشش دادن این خلأها رسیدیم.


معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم ادامه داد: از این 445 نوع فعالیت دوباره چکیده گیری کردیم و به 225 نوع فعالیت فرهنگی در قالب 18 طرح اعم از نشست های تربیتی، کرسی های آزاداندیشی، مجلات و نشریات فرهنگی و تربیتی، اردوها، فوق برنامه های سالم سازی، اقدامات مربوط به کانون سلامت و ... رسیدیم.


وی با بیان این که طرح ها با محوریت معاونت فرهنگی دانشگاه اجرا می شود و فعالیت ها با پیش بری کانون ها و تشکل های دانشجویی عملیاتی خواهد شد، بیان داشت: تمام این فعالیت ها در سال تحصیلی 99 شناسه دار و بودجه بندی شده تا شاهد اجرای سریع و صحیح این فعالیت ها و رسیدن به خروجی های مناسب باشیم.


کمانکش تصریح کرد: تربیت دانشجوی تمام عیار با سرفصل های خشک آموزشی حال حاضر میسر نخواهد شد و صرف این برنامه ها موجب خمودگی دانشجویان و از بین رفتن شادابی تحصیل در آنها می شود؛ لذا نیاز است در بحث اردوها نیز تمهیداتی اندیشیده شود که دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در این راستا برنامه های خوبی را در دستور کار دارد.


وی در پایان گفت: امروز و در زمان حاضر، مهم ترین رکن دانشگاه بخش فرهنگی است که باید تمام خلأها را پوشش دهد و آموزش و تربیت دانشجویان را تقویت کند.
Share/Save/Bookmark