امتیاز مثبت
۰
 
به مناسبت روز وقف
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۱
کد مطلب: 7296
 
 
چرا روز ۲۷ ماه صفر به نام «روز وقف» نامگذاری شد؟

 
روز بیست‌وهفتم ماه صفر در تقویم رسمی‌کشور به نام روز وقف نامیده شده است. اشاره به سابقه این نامگذاری علاوه بر اینکه کمک به اطلاعات تاریخی است‌،گامی‌نیز در جهت آشنایی مردم با این سنّت حسنه می‌باشد. همان سنتی که به رغم ظرفیت وسیع و قابلیت ذاتی آن برای رفع مشکلات رفاهی و اقتصادی جامعه و کمک به گسترش دانش و توسعة فرهنگ دین متأسفانه کارآیی لازم را چنانکه باید نداشته است. البته تلاش‌های بی‌شائبه کارگزاران وقف و متولیان محترم قابل تقدیر است ولی به هر دلیل وضعیت موجود فاصلة زیادی با اهداف متعالی وقف و امور خیریه داردکه بررسی علل و عوامل آن فرصت دیگر و فضای دیگری را می‌طلبد.

 
و امّا سابقة نامگذاری یک روز در سال با نام وقف به سال‌های اولیه انقلاب برمی‌گردد که نمایندگان امام خمینی (ره) در سازمان اوقاف و امور خیریه حجت‌الاسلام والمسلمین امام جمارانی و حجت‌الاسلام والمسلمین نظام زاده دهه آخر صفر را به نام «دهة وقف» نامیدند. علت آن هم این بود که بیشترین درآمد موقوفات در ایران طبق نیات واقفین باید صرف عزاداری سیدالشهداء(ع) شود. سازمان اوقاف با اعزام روحانیون و مبلغان به سراسر کشور در این دهه ضمن اجرای نیات واقفان و تعظیم شعائر حسینی، سعی در معرفی سنت وقف و تشویق مردم به مشارکت در امور خیر داشت. در دهة هفتاد که توفیق خدمتگزاری در سازمان اوقاف نصیب اینجانب شده بود سعی نمودیم روز خاصی را در تقویم رسمی‌کشور به نام روز وقف به ثبت برسانیم. با دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی‌کشور در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌که متکفل این گونه امور است مکاتبه شد. شورای مذکور طی نامه‌ای از ما خواستند روز مشخصی را پیشنهاد و دلایل انتخاب آن را اعلام کنیم. و ما روز ۲۷ ماه صفر را پیشنهاد نمودیم به این دلایل:

 
وقف اگرچه یک نهاد بشری و همزاد انسان است و سابقه آن به لحاظ وجود حسّ خیرخواهی و نوع دوستی در ذات انسان به درازای تاریخ زندگی و قدمت بشر می‌باشد، ولی «وقف اسلامی» در قالب جدید خود که توأم با تنوع، پایداری، هدفمندی و آرمانگرایی دینی است توسط پیامبر گرامی‌اسلام پایه‌گذاری شده است. روزی که مخیریق یهودی بدون آن که مسلمان شود اموال خود را به پیامبر اسلام هبه کرد و پیامبر اکرم (ص) بعد از کشته شدن مخیریق اموال او و حیطان سبعه را در قالب صدقة جاریه در خدمت نیازمندان قرار داد‌، هستة اولیه «وقف اسلامی» تشکیل شد و پیامبر اکرم(ص) در تاریخ اسلام به عنوان اولین واقف به شمار آمد.

 
۲- حضرت علی(ع) در وقف‌نامة خود که حاوی نکات بسیار مهمی‌است از آن جمله اینکه این اموال نباید به کسی بخشیده شود و یا به ارث برده شود و یا فروخته شود و همه این امور در موقوفات ممنوع است پایه گذار شیوه وقفنامه نویسی است. در این وقفنامه فرزندش امام حسن مجتبی(ع) را متولی موقوفات خود قرار داده است.

 
بنابراین روز بیست‌وهشتم صفر، به این دو مناسبت، بهترین روز برای نامگذاری وقف است. زیرا اولا سالروز ارتحال نبی گرامی‌اسلام (اولین واقف) است و ثانیا مصادف با سالروز شهادت سبط اکبر حضرت امام مجتبی(ع) ( اولین متولی موقوفات امیر المؤمنین(ع)) می‌باشد. اگر قرار باشد روزی در سال به نام «روز وقف» نامیده شود، چه روزی مناسبتر از این روز؟ ولی از سوی دیگر با توجه به عظمت روز بیست‌وهشتم صفر که روز داهیه کبری و مصیبت عظمی‌است و همه چیز باید تحت‌الشعاع مصیبت و عزاداری سید انبیاء حضرت محمد مصطفی(ص) قرار گیرد از این رو پیشنهاد شد یک روز قبل از آن، یعنی ۲۷ صفر به این نام نامیده شود. این پیشنهاد مورد موافقت شورای فرهنگ عمومی‌قرار گرفت و از سال ۱۳۷۶ روز ۲۷ صفر با عنوان «روز وقف» به تقویم رسمی‌کشور وارد شد.
Share/Save/Bookmark