امتیاز مثبت
۰
 
دکتر کمانکش خبر داد:
اجرای 72 عنوان برنامه فرهنگی و دانشجویی در دانشکده‌های علوم قرآنی همزمان با سال تحصیلی جدید
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم از اجرای 72 عنوان برنامه فرهنگی و دانشجویی در دانشکده‌های علوم قرآنی همزمان با سال تحصیلی جدید خبر داد و گفت: برای اجرای همه این برنامه ها، بودجه در نظر گرفته شده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۰
کد مطلب: 11202
 
 
به گزارش ایحا، دکتر حمید کمانکش، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در گفت‌وگویی به تشریح فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه پرداخت و اظهار داشت: در بخش فرهنگی و دانشجویی، فعالیت ها بر مبنای برنامه‌ریزی گذشته و تداوم آنهاست، به طوری که از سال 98 یک سری برنامه ریزی های زیربنایی را آغاز و زیرساخت‌ها را آماده کردیم و از مهر 99 انتظار می‌رود که به طور عملیاتی و گسترده وارد فاز اجرایی برنامه ها شویم.

وی افزود: در بهمن ماه 98 بود که برنامه و بودجه 99 معاونت فرهنگی و دانشجویی را بستیم و سعی کردیم برنامه‌های راهبردی دو ساله که قابلیت اجرایی را دارند در سال 99 مدنظر قرار داده و برای آنها بودجه تعریف کنیم و از ابتدای امسال نیز یک سری برنامه‌ها را متناسب با شرایط کرونا به شکل مجازی آغاز کردیم، مانند جشنواره‌ها، نشست‌های دیجیتالی و برنامه‌های متناسب با فضای مجازی که در اکثر دانشکده‌ها پیگیری می‌شد.

دکتر کمانکش، آموزش تشکل‌های کارشناسان را یکی دیگر از فعالیت های مهم معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه برشمرد و خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال چندین جلسه مفصل با تشکل‌ها حتی در ایام تعطیلات داشتیم که با مشکلات، موانع و پیشنهادات مسئولان دانشجویی تشکل‌ها آشنا شدیم و برنامه‌ریزی‌های متناسب با آن را انجام دادیم.

وی ادامه داد: در راستای رفع مشکلات و موانع تشکل‌ها جلساتی با رؤسای دانشکده‌ها و همین طور کارشناسان فرهنگی و دانشجویی دانشکده‌ها به عنوان بازوان اجرایی فعالیت‌های فرهنگی تشکیل دادیم و زیرساخت‌ها آماده است تا از سال تحصیلی جدید، برنامه‌‌های فرهنگی و دانشجویی پررنگ‌تر از قبل اجرایی شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با بیان این که برنامه‌های فرهنگی دانشجویی اکثراً متناسب با شرایط حال حاضر و با توجه به شیوع ویروس کرونا به شکل غیرحضوری برگزار می‌شود، گفت: در فضای مجازی بستر اجرایی برنامه‌ها فراهم شده و پیگیری خواهند شد.

وی افزود: در راستای برنامه‌های فرهنگی دانشجویی حدود 17 طرح داشتیم که به شیوه‌نامه‌های اجرایی فعالیت‌ها بازمی‌گشت که تعداد زیادی از این طرح ها تدوین و به تصویب هیئت رئیسه رسیده است و تعدادی هم در دست تدوین و یا تصویب است.

دکتر کمانکش، «طرح رتبه بندی خوابگاه ها»، «راه‌اندازی حلقه‌های معرفتی»، «برگزاری نشست‌های انگیزشی»، «طرح‌های مطالعاتی و کتابخوانی»، «راه‌اندازی کمیته ترویج ارزش و اخلاق»، «راه‌اندازی صندوق قرض الحسنه دانشجویان» و «یک سری اقدامات زیربنایی در بخش مشاوره» را از جمله برخی طرح ها و شیوه‌نامه‌هایی دانست که در حال تدوین و تصویب هستند و به دانشکده‌ها برای اجرا ارسال می‌شوند.

وی بیان داشت: بر اساس این طرح‌ها و شیوه‌نامه‌ها، دستورالعمل اجرایی بسیاری از فعالیت‌ها مشخص شده و برای دانشکده‌ها ارسال می‌شود که مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم یکی دیگر از برنامه های مهم معاونت فرهنگی و دانشجویی در سال 99 را برگزاری جشنواره‌ها و مسابقات عنوان کرد و ادامه داد: ما چندین مسابقه کتابخوانی را برگزار کردیم که بخشی از آن‌ها در قالب جشنواره بود مانند جشنواره غدیر که برگزار و برندگان آن نیز مشخص شد.

وی گفت: «جشنواره تولید محتوای دیجیتال و معرفی ایده‌های برتر در بخش فرهنگی و قرآنی» و «جشنواره ویژه دفاع مقدس» از دیگر جشنواره ها می‌باشند که در حال برگزاری هستند و «جشنواره سوگواره اربعین» را نیز داریم که در بخش‌های مختلف هنری، ادبی، کتابخوانی، خوشنویسی، نقاشی، تولید محتوای دیجیتال  و... در موعد مقرر و آینده ای نزدیک ان شاالله برگزار خواهد شد و به دنبال آن هم «جشنواره سراسری دهه فجر» را خواهیم داشت.

دکتر کمانکش اظهار داشت: این پنج جشنواره و سوگواره با محوریت ستاد مرکزی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در دانشکده‌های علوم قرآنی اطلاع‌رسانی و برگزار می‌شود.

وی در ادامه بخش نشریات را نیز از فعالیت‌های مهم معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم عنوان کرد و افزود: در نشریات، کمیته ناظر بر نشریات را در سال 98 تشکیل دادیم؛ جلسات این کمیته و سیاستگذاری‌های آن در شش ماهه اول سال 99 انجام شد؛ لذا تمام نشریات دانشجویی که مدارک خود را تکمیل ارسال کرده اند، مجوز آن‌ها صادر می‌شود و با دوره انتشار و موضوع انتشار مشخص، در این ایام باقیمانده نشریات هم هدفمند و روشمند فعالیت خود را ادامه می‌دهند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم گفت: فعالیت دیگری هم که در شش ماهه اول سال 99 داشتیم، شرکت در جشنواره‌های وزارت علوم با عناوین «جشنواره حرکت، ویژه انجمن‌های علمی» و «جشنواره رویش، ویژه کانون‌های فرهنگی» بود که در جشنواره رویش، دانشگاه دو رتبه برتر از کانون مهدویت دانشکده علوم قرآنی زاهدان و کانون فرهنگی دانشکده علوم قرآنی ملایر به دست آورد.

وی با بیان این که برنامه‌ریزی‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه به سمتی است که در جشنواره‌های آتی وزارت علوم؛ چه جشنواره حرکت و چه جشنواره رویش، رتبه‌های برتر بیشتری را به دانشگاه اختصاص دهیم، خاطرنشان کرد: زیرساخت‌های این کار آماده شده است؛ همچنین استانداردهای نشریات، شیوه صدور نشریات و زیرساخت‌های ثبت بهتر فعالیت‌ها در درگاه فرهنگی وزارت علوم و گزارش‌دهی‌ها آماده شده است و انتظار داریم در جشنواره سال جدید، یعنی جشنواره‌ای که ویژه فعالیت‌های سال 99 برگزار می‌شود، رتبه‌های بیشتر و درخشش بیشتری را از دانشجویان و کانون‌های دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم شاهد باشیم.

دکتر کمانکش ادامه داد: فعالیت‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی در برنامه و بودجه دانشگاه مشخص شده و ما حدود 44 برنامه در بخش فرهنگی با بودجه‌های مشخص داریم که اجرایی خواهند شد و 28 نوع برنامه هم در بخش دانشجویی داریم که جلسات آموزشی آن‌ها برای همکاران و کارشناسان در دانشکده‌ها برگزار شده و در فاز اجرا هم سعی می‌کنیم که رفع موانع داشته و به کیفی‌سازی آن‌ها کمک کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری آیین آغاز سال تحصیلی برای دانشجویان جدیدالورود به صورت غیرحضوری خبر داد و گفت: همزمان با ورود دانشجویان جدیدالورود که احتمالاً از اواخر مهر یا اوایل آبان‌ماه صورت می گیرد، جشن آغاز سال تحصیلی و برنامه‌های توجیهی دانشجویان جدیدالورود را خواهیم داشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در پاسخ به این سؤال که آیا برگزاری برنامه های فرهنگی به صورت غیرحضوری اثرگذاری هم خواهد داشت، تصریح کرد: تأثیرگذاری آن بستگی به نوع برنامه و شیوه اجرایی آن دارد؛ چه بسا برنامه‌هایی داشته باشیم که با توجه به شرایط کرونا اگر غیرحضوری و در فضای دیجیتالی، ولیکن با برنامه ریزی منسجم تر و به صورت متمرکز برگزار شوند، حتی تأثیرگذارتر باشند، مثل طرح‌های مطالعاتی.

وی ادامه داد: طرح‌های مطالعاتی و مسابقات کتابخانه‌ای از زمانی که متمرکز شده‌اند، میزان شرکت بیشتر شده است؛ یا بعضی از نشست‌ها با توجه به اینکه ما در مرکز، نشست را مدیریت می‌کنیم و از اساتید قابل‌تری امکان استفاده است، تأثیرگذاری آن هم بیشتر می شود.

دکتر کمانکش با بیان این که با توجه به شرایط حال حاضر و غیرحضوری شدن دانشگاه‌ها حضور دانشجویان در برنامه‌ها خوب بود و حتی در ایام تابستان که ایام تعطیلی دانشگاه‌ها بود، دانشجویان پیگیر برنامه‌ها بودند، بیان داشت:  در این ایام چندین نشست برگزار کردیم، نشست‌هایی به مناسبت ایام محرم و نشست‌های علمی توسط انجمن‌های علمی در دانشکده‌های مختلف مانند مشهد، ملایر و آمل برگزار شد مثل مسابقات کتابخوانی در ملایر با محوریت یک بحث تفسیری و در دانشکده تهران با موضوع عفاف و حجاب که همه این‌ نشست ها، استقبال خوب دانشجویان را به دنبال داشت، و شاید اولین سالی بود که در ایام تعطیل، برنامه‌های فرهنگی داشتیم و استقبال خوبی را شاهد بودیم.

وی گفت: اگر برنامه‌ها به صورت کیفی و با برنامه‌ریزی برگزار شود، دانشجویان نیز استقبال خواهند کرد، همان گونه که در حال حاضر نیز علاقه مند و پیگیر برنامه‌های فرهنگی و دانشجویی هستند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در بخش سوم سخنان خود به مباحث دانشجویی، وام‌ها و تسهیلات دانشجویان پرداخت و افزود: وام تحصیلی و وام شهریه برای دانشجویان برقرار است و با مساعدتی که صندوق رفاه دارد، تقریباً تمام دانشجویان ما به شکل صد درصدی تحت پوشش وام قرار می‌گیرند، تاکنون نیز هر چه تقاضای وام داشته‌ایم پوشش داده شده است.

وی با بیان این که وام جدیدی را نیز با عنوان «وام تغذیه» ویژه دانشجویان در دانشگاه برنامه ریزی کردیم، ولی فرصت دریافت آن با توجه به شرایط موجود کشور و تعطیلی بحث تغذیه و خوابگاه ها فراهم نشد، اظهار داشت: برای اولین بار در پایان سال 98 امکان وام تغذیه را از صندوق رفاه قول گرفتیم ولی به دلیل شرایط امکان کارسازی آن فراهم نشد؛ ولی به محض امکان حضور دانشجویان در دانشگاه و اسکان در خوابگاه‌ها، این وام به جریان خواهد افتاد و  دانشجویان می‌توانند از وام تغذیه بدون هیچ مشکلی بهره‌مند شوند.

دکتر کمانکش داد داد: وامی هم متناسب با شرایط حال حاضر که شاید امکان دریافت آن برای خیلی از دانشجویان فراهم باشد، وام ضروری است؛ صندوق رفاه وامی به نام وام ضروری دارد که دانشجو یک مرتبه در طول تحصیل خود می تواند درخواست دهد و جهت رفع احتیاجات ضروری این وام را دریافت کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با اشاره به فعالیت کمیته انضباطی دانشگاه، بیان داشت: خوشبختانه در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم تعداد پرونده‌هایی که به کمیته انضباطی ارجاع می‌شوند بسیار بسیار پایین است و پرونده‌های جزئی ارجاع شده نیز در مهلت مشخص تعیین تکلیف می‌شوند و مشکلی در این موضوع نیز وجود ندارد.

وی همچنین به بحث تربیت بدنی دانشکده ها پرداخت و گفت: در این بخش نیز امکان برگزاری حضوری با توجه به شیوع کرونا منتفی است؛ لذا به تجهیز زیرساخت‌ها می‌پردازیم، یعنی سعی می‌کنیم زیرساخت‌ها را آماده کنیم تا با حضور دانشجویان خدمات‌دهی بیشتری داشته باشیم و در بحث تغذیه و خوابگاه ها نیز تقویت زیرساخت ها را در دستور کار داریم.

دکتر کمانکش، مشاوره را از دیگر بخش های فعال معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه برشمرد و افزود:  در این بخش، از همان ایام که کرونا به وجود آمد و دانشجویان غیرحضوری شدند، مشاوره‌های ما هم از شکل حضوری به غیرحضوری تغییر کرد و مشاوره‌ها به هیچ عنوان تعطیل نشد، یعنی مشاوران همانطور که خدمات حضوری را قبلاً داشتند، در حال حاضر نیز خدمات غیرحضوری را به شکل تلفنی، کانال‌های مشاوره‌ای و فضای مجازی ارائه می‌دهند.

وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به عدم برگزاری کلاس های حضوری و عدم استفاده از فضای آموزشی و خوابگاه‌ها چرا مبالغ شهریه‌ تغیری نکرده و کمتر نشده است، اظهار داشت: درباره شهریه‌ها، هزینه تغذیه و هزینه خوابگاه، دانشگاه تابع اعلام وزارت علوم است و هیچ دستوری مبنی بر کاهش شهریه ها از سوی این وزارت ابلاغ نشده ولی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، از همان ابتدا که دانشکده ها به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شدند، در این باره تصمیماتی جهت مساعدت دانشجویان اتخاذ کرد که در جلسه هیأت امنا مورد تصویب قرار گرفت و ان شاالله به زودی ابلاغ خواهد شد.
Share/Save/Bookmark