امتیاز مثبت
۰
 
پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان دفاع شد
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی زهرا ختوانه در دانشکده علوم قرآنی اصفهان برگزار شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۱
کد مطلب: 10618
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از اصفهان، جلسه دفاع از پایان نامه «ﭘﯿﺎم ﻫﺎي ﮐﺎرﺑﺮدي ﻓﺮازﻫﺎ و آﯾﺎت ﻗﺮآن ﺑﺎ ﺗﮑﯿﻪ ﺑﺮ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ آﺛﺎر ﺣﺠﺖ اﻻﺳﻼم واﻟﻤﺴﻠﻤﯿﻦ ﻣﺤﺴﻦ ﻗﺮاﺋﺘﯽ و ﺑﺮﺧﯽ ﺗﻔﺎﺳﯿﺮ مشهور(آیات ۲۳-۵۳ سوره شوری و ۱-۶۰ سوره زخرف)» با نگارش خانم زهرا ختوانه دانشجوی رشته تربیت معلم قرآن در مقطع کارشناسی، با راهنمایی دکتر حسین غفوری و داوری دکتر محمد محقق در دانشکده علوم قرآنی اصفهان برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با درجه عالی پذیرفته شد.
چکیده این پایان نامه به شرح ذیل است:
قرآن معجزه الهی و هدایت کننده بشریت به سوی کمال است اگر انسان با تأمل و تفکر در آیات مبین الهی پیام‌های این کتاب ارزشمند را سرلوحه کار خویش قرار دهد و به آن تمسک جوید به صراط مستقیم که راه رسیدن آدمی به کمال و سعادت همیشگی است دست می یابد.
پژوهش حاضر بخشی از کلان پروژه می باشد که در راستای دستیابی به اهداف نزول قرآن و دریافت پیام‌ها و رهنمودهای قرآن کریم است تا با استفاده از آنها راه درست زندگی را تشخیص داده و در مسیر آن قرار گیریم. با وارد کردن دستورات عملی قرآن در متن زندگی می¬توان به جایگاه والا یعنی تقرب به خداوند نزدیک شد. و سهم من از این پژوهش آیات ۲۳ تا ۵۳ شوری و آیات ۱ تا ۶۰ زخرف می باشد.
شیوه انجام کار به این صورت است که ابتدا ترجمه آیات با استفاده از ترجمه آقای حجت الاسلام مکارم شیرازی نوشته شده، سپس پیام‌های کاربردی آن از مجموعه آثار حجت الاسلام والمسلمین قرائتی و همچنین تفسیر نور، نمونه، ترجمه تفسیر المیزان، تفسیر راهنما و قرآن مهر گردآوری شده و به سه دسته پیام‌های اعتقادی، فقهی، اخلاقی تقسیم بندی شده است.
موضوعاتی که از این آیات به دست آمده است شامل ارزاق الهی، وحی، سنت الهی بر فرستادن پیامبران، بیان اقوال و عقاید کفار، آثار اعراض از یاد خدا و پاره‌ای از احکام الهی می باشد که با مطالعه این پیام‌ها امید است بتوانیم راه حقیقی سعادت را یافته و در آن راه قدم بگذاریم.
Share/Save/Bookmark