امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی شیراز
پایان نامه کارشناسی ارشد با عنوان «تأثیر طهارت زبان، گوش و چشم بر سلامت روان در آیات و روایات» در دانشکده علوم قرآنی شیراز دفاع شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۸
کد مطلب: 10023
 
دفاع از پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی شیراز
 
به گزارش ایحا، جلسه دفاع از پایان نامه با عنوان «تأثیر طهارت زبان گوش چشم بر سلامت روان در آیات و روایات» با نگارش خانم آمنه جمالی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد با راهنمایی حجت الاسلام و المسلمین دکتر عبدالرسول هادیان و داوری دکتر نعمت اللهی در دانشکده علوم قرآنی شیراز برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با نمره 17.75 در شیراز پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
از جمله اهداف بنیادین اسلام، رساندن افراد جامعه به کمالات انسانی و اخلاقی است.
علمای اخلاق، طهارت را به عنوان ابتدایی‌ترین عمل برای رسیدن به کمالات انسانی مطرح می کنند. طهارت یک معنای ظاهری و یک معنای باطنی دارد، طهارت ظاهری به معنای پاکی بدن از نجاست‌های ظاهری است که در فقه و احکام شرعی به آن پرداخته شده است، و طهارت باطنی(حواس: در این‌جا به زبان، گوش و چشم پرداخته شده است.) یعنی پاک بودن چشم و گوش و زبان از هرگونه آلودگی درونی است. باید دانست که فقط گناهان نیستند که انسان را آلوده می‌کنند و راه را برای ورود شیطان باز می‌کنند بلکه هر گونه اشتغال به غیر خدا و سرگرم شدن به موارد لغو و بیهوده، انواع بی‌اخلاقی‌ها و بی‌توجهی به آن هدفی که انسان برایش آفریده شده است از عوامل آلودگی درونی است.
برای رسیدن به سلامت اخلاقی و روانی در جامعه و هم‌چنین سعادت اخروی، ضروری است که جامعه با نحوه‌ی استفاده صحیح از آن‌ها، آن‌چنان که در منابع دینی آمده است، آشنا گردد و راه‌کارها و اصول قرآنی و روایی برای طهارت حواس و تزکیه به خصوص در رابطه با سخن گفتن، گوش دادن و نگاه کردن را بیاموزد. چرا که بیشترین تبادلات از درون به بیرون و از محیط پیرامونی به درون، از طریق این حواس صورت می پذیرد و فرد برای تهذیب نفس نیازمند است به صورت جدی در این زمینه‌ها کار کند، در قرآن کریم نیز تحت عنوان سه واژه‌ی قول، سمع و بصر در آیات مختلف به آن ها پرداخته می‌شود. در این پژوهش اطلاعات مورد نیاز به روش توصیفی تحلیلی گردآوری شده است. و در پی آن است که مبانی قرآنی و روایی طهارت حواس را در زمینه طهارت زبان، گوش و چشم بررسی کندکه از نظر قرآن کریم و اهل بیت علیهم السلام چگونه می-توان به این مهم دست یافت.
Share/Save/Bookmark