امتیاز مثبت
۰
 
داوری خبر داد:
آمادگی بسترهای آموزشی در همه مقاطع تحصیلی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برای سال تحصیلی جدید/آموزش کارشناسی ها آفلاین و ارشد به صورت آنلاین
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم از آمادگی بسترهای آموزشی برای همه مقاطع تحصیلی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم خبر داد و گفت: زیرساخت های آموزشی فراهم گردیده و دانشجویان بدون دغدغه و نگرانی سال تحصیلی جدید خود را آغاز کنند.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۲
کد مطلب: 11176
 
 
به گزارش ایحا، مهدی داوری دولت آباد، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در گفت و گویی، آغاز سال تحصیلی جدید و کسب علم را به همه دانشجویان، اساتید و همه افرادی که به حرکت علمی دانشگاه کمک می‌کنند، تبریک گفت.

وی افزود: دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به صورت ویژه با بحث قرآن و عترت، قرآن و امام حسین(ع)، قرآن و احادیث، عاشورا و قضیه محرم پیوند دارد و امیدواریم که این پیوند را روز به روز قوی‌تر کنیم.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با بیان این که در حوزه آموزش، برنامه‌ریزی‌هایی از قبل انجام شده است که سال را با یک آمادگی کامل آغاز کنیم، خاطرنشان کرد: ما از همان اسفندماه سال گذشته که بیماری کرونا، در کشور شیوع پیدا کرد و آموزش به سمت الکترونیکی رفت، برنامه‌ریزی داشتیم و تقریباً در اردیبهشت برای ما مسجل شد که در ترم جدید نیز دروس به صورت الکترونیکی ارائه خواهد شد.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی این بود که دروس به صورت ترکیبی برگزار شود یعنی بتوانیم در شهرهای سفید حضوری و در شهرهای قرمز و زرد به صورت الکترونیکی برگزار کنیم، ولی با توجه به ابلاغ وزارت علوم و به دلیل امکان شیوع ویروس، برگزاری دروس به صورت حضوری کاملا منتفی شد و قرار بر این شد کلیه دروس به صورت الکترونیکی ارائه شود. در همین راستا سامانه‌های آموزش الکترونیکی دانشگاه را تقویت کردیم؛ از این رو زیرساخت سامانه آموزش الکترونیکی دانشگاه (از جمله خرید سرور) را با همکاری اداره فناوری تقویت کردیم و بحمدالله در حال حاضر از نظر زیرساختی مشکلی برای اینکه آموزش را به صورت الکترونیکی در دانشگاه و دانشکده‌ها ارائه بدهیم، نداریم.

وی افزود: در دوره‌های کارشناسی، محتوای اکثر دروس به صورت الکترونیکی آماده شده است که در سامانه بارگذاری خواهد شد. یعنی دانشجو هر ساعتی می تواند فایل درسی را دریافت کرده و دروس را آموزش ببیند و برای جبران کاستی‌ها بعد از هر سه یا چهار جلسه‌ و با توجه به نیاز دروس‌، استادی که آفلاین است را برخط و آنلاین کنیم تا دانشجویان اگر اشکال یا سؤالی در مباحث دارند مطرح کرده و پاسخ خود را دریافت کنند.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در مورد تفاوت آموزش حضوری و مجازی گفت: آموزش مجازی تفاوتش با آموزش حضوری ماهیت در این است که آموزش مجازی دانشجومحور است؛ برخلاف آموزش حضوری که استادمحور است، یعنی استاد حضوری در کلاس همه چیزها را می‌گوید، حل می‌کند، اما در آموزش الکترونیکی بیشتر کار برعهده دانشجو است که باید پیش‌مطالعه کند، بعد از کلاس نیز مطالعه داشته باشد و در بین بحث مشکلات را استخراج کند، یعنی استاد در آموزش مجازی نقشش نسبت به آموزش حضوری کمتر می‌شود.

وی ادامه داد: در بحث آموزش الکترونیکی دانشجو باید بیشتر تلاش و فعالیت کند. امکان ملاقات حضوری با استاد وجود ندارد و عمده کار با خود دانشجو است و باید از فایل، جزوه، صوت و فیلم استاد استفاده کند.
دکتر داوری با بیان این که آموزش الکترونیکی به صورت آفلاین نیز دارای مزیت های بسیاری است، اظهار داشت: یکی از مهم ترین دلایلی که در مقطع کارشناسی به سمت این نوع آموزش رفتیم به دلیل مشکل اینترنت و زیرساخت های مخابراتی در مناطق مختلف کشور و مشکل دانشجویان در بحث آموزش آنلاین بود؛ ولی آموزش مجازی آفلاین این نوع آسیب‌ها را برطرف می‌کند به این معنا که دانشجویان در هر زمانی امکان دسترسی به فایل های درسی را دارند و می توانند از آنها استفاده کنند و بسیاری از مشکلات برطرف می شود.

وی افزود: یکی دیگر از مزیت های آموزش مجازی آفلاین محتوای غنی است، به این صورت که فایل های درسی که استاد در سامانه بارگذاری می‌کند از قبیل جزوه، پاورپوینت، صوت و یا فیلم، کامل تر و با حوصله بیشتر آماده و تدوین شده است و دارای کیفیت بهتری نسبت به آموزش الکترونیکی آنلاین است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم ادامه داد: در مجموع به این نتیجه رسیدیم که آموزش الکترونیکی دوره های کارشناسی به صورت آفلاین ارائه شود، ضمن این‎که برای آن سرفصل هایی تعیین شده و محتواهای تولید شده از سوی اساتید نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد تا طبق سرفصل ها باشد و این به دانشجویان در فراگیری دروس بسیار کمک خواهد کرد.

وی مهم ترین دغدغه دانشجویان در این نوع ارائه درس را نگرانی بابت عدم دسترسی به استاد عنوان کرد و بیان داشت: در این خصوص نیز طبق توضیحی که قبلا عرض شد این نقیصه هم هر چند جلسه بنا به ضرورت درس‌ها، با ارتباط آنلاین دانشجویان با استاد تا حد زیادی قابل جبران است و دانشجویان می توانند در این ارتباط سؤالات و مشکلات درسی خود را مطرح کرده و پاسخ آن را از استاد مربوطه دریافت کنند.

وی با بیان این که در بحث آموزش مجازی آفلاین تعداد شش درس شامل روخوانی و تجوید 1و2، کارگاه قرائت1و2، ترجمه قرآن، نحو کاربردی و منطق در مقطع کارشناسی به صورت استثناء مورد توجه قرار گرفته‌اند، افزود: چون این درس‌ها تعاملی هستند و نیاز است دانشجو بیشتر با استاد ارتباط داشته باشد، لذا به شیوه آنلاین هم برگزاری آن برنامه ریزی شده است، هر چند همین درس‌ها در سامانه نیز به صورت آفلاین بارگذاری خواهد شد، اما در کنار آن، استاد در همه جلسات در کنار دانشجو قرار خواهد گرفت.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم تصریح کرد: دروس مقطع کارشناسی دانشگاه از 29 شهریور ماه جاری به صورت غیرحضوری و آفلاین آغاز خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به دروس مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه اشاره کرد و اظهار داشت: در مقطع ارشد، چون بحث تحصیلات تکمیلی است، به این معنا که پژوهش نیز باید همراه آموزش ارائه شود و این پژوهش در سیر کلاس‌ها استمرار دارد و دانشجویان ارشد باید ارتباطشان با استاد بسیار تنگاتنگ‌تر و تعاملی‌تر باشد، به همین جهت دروس به صورت آنلاین ارائه می شود.

دکتر داوری ادامه داد: کلاس های کارشناسی ارشد به صورت آنلاین در حال برگزاری است و آموزش ها از 15 شهریورماه 1399 طبق تقویم آموزشی آغاز شده و مشکلی هم در برگزاری نداشته ایم.

وی خاطرنشان کرد: ما در برگزاری کلاس های آموزشی تابع ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم و اگر روزی ستاد اعلام کند که کلاس ها به صورت حضوری برگزار شود، ما آمادگی برگزاری حضوری کلاس ها را با رعایت پروتکل های بهداشتی داریم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با بیان این که ما امسال در مقطع کارشناسی برای همه دانشکده‌ها در رشته علوم قرآن و حدیث و گرایش مطالعات و قرآن پذیرش دانشجو با تعداد ظرفیت 20 خواهر و 20 برادر در هر دانشکده داریم، افزود: برای مقطع کارشناسی ارشد نیز از تعداد 13 دانشکده در پنج دانشکده قم، تهران، اصفهان، شیراز و مشهد در رشته علوم قرآنی با سه گرایش «اعجاز قرآن کریم»، «مستشرقان» و « ادبی» و در 8 دانشکده نیز در دو گرایش «اعجاز قرآن کریم» و « ادبی» پذیرش دانشجو با ظرفیت 10 خواهر و 10 برادر در هر دانشکده داریم.

وی با اعلام این خبر که امسال دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در مقطع دکتری نیز دانشجو خواهد داشت، گفت: با پیگیری ها و زحمات رئیس و مجموعه دانشگاه، بعد از تعطیلی چندین ساله، امسال دانشجویان دکتری در دانشکده علوم قرآنی قم مشغول به تحصیل خواهند شد که امیدواریم بتوانیم مقطع دکتری و کارشناسی ارشد را در همه دانشکده‌ها توسعه دهیم.

دکتر داوری تعداد دانشجویان مقطع دکترای دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در سال جاری را نیز 6 نفر اعلام کرد و بیان داشت: این تعداد شامل 4 برادر و 2 خواهر می‌شوند.

وی با اشاره به ظرفیت پذیرش سال تحصیلی جدید دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، ادامه داد: طبق آمار، ظرفیت پذیرش 720 دانشجوی کارشناسی، 620 دانشجوی کارشناسی ارشد و تعداد 6 دانشجوی دکتری را خواهیم داشت که پذیرفته شدگان در 18 دانشکده علوم قرانی در سراسر کشور تحصیل خواهند کرد.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در مورد کم شدن سهمیه دانشگاه اظهار داشت: این کم شدن سهمیه مربوط به همه دانشگاه‌ها بوده است، حتی ظرفیت برخی دانشگاه ها حذف شده است و سهمیه ای به آنها اختصاص پیدا نکرده ولی الحمدلله دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم سهمیه خوبی دارد و طبق استاندارد وزارت علوم سهمیه دریافت کرده است و با همین ظرفیت و تعداد، کلاس‌های ما در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در همه دانشکده ها دایر خواهد شد.

وی در پایان برای دانشجویان و کادر دانشگاه و دانشکده های وابسته آرزوی موفقیت کرد و گفت: تقاضا دارم دانشجویان اگر مشکلی یا موانع آموزشی در طول تحصیل برایشان پیش آمد استرس نداشته باشند؛ بدون دغدغه و نگرانی، مسائل آموزشی را حتما به همکاران آموزشی در دانشکده ها و دانشگاه اطلاع دهند تا در اسرع وقت برطرف شود و بدانند ان شاالله از سوی همکاران آموزشی مشکل آن ها پیگیری و راهنمایی خواهند شد.
Share/Save/Bookmark