امتیاز مثبت
۱
 
به مناسبت هفته بسیج برگزار شد؛
سخنرانی دکتر رحیم پور ازغدی در دانشکده علوم قرآنی تهران
دکتر رحیم پور ازغدی در دانشکده علوم قرآنی تهران از «رسالت اساتید و دانشجویان علوم قرآنی در عصر کنونی» سخن گفت.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۶
کد مطلب: 10131
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از تهران، به مناسبت هفته بسیج دانشکده علوم قرآنی تهران، میزبان استاد ارجمند جناب آقای دکتر حسن رحیم پور ازغدی بود.
این مراسم در سالن اجتماعات دانشکده با حضور پرشور دانشجویان، اساتید و کارکنان برگزار شد.
بخشی از سخنان دکتر رحیم پور ازغدی با عنوان رسالت اساتید و دانشجویان در عصر کنونی و شرایط فعلی به شرح ذیل است:
بسم الله الرحمن الرحیم
عرض سلام محضر خواهران و برادران عزیز، اساتید مکرم و دانشجویان معظّم.
خیلی خوشبختم که محضر شما شرفیاب شدم در این جمع صمیمی قرآنی به ساحت قدسی کلام الله وحی عرض ادب می کنیم. در اینجا در باب وظائف دانشجویان و اساتید در این عصر و این شرایط کنونی دقایقی گفتگو کنیم.
همان طور که رسالت قرآن، اختصاص به زمان خاصی ندارد؛ مسئولیت ما و شما هم در ازای قرآن کریم زمان خاصی ندارد. هر چه که خدای متعال در قرآن کریم خطاب به انسان، انسان بی زمان، انسان بی مکان فرموده هزار و چهار صد سال پیش همانقدر صادق و کارآمد بود که امروز و فردا همانقدر که دیروز؛ منتهی همین معنا که مترادف است با خاتمیت و جامعیت قرآن و یک حرف تازه ای نیست. جزء لوازم بیّن است؛ یعنی مقوله خاتمیت و جامعیت برای این که در هر عصری و خطاب به هر نسلی به درستی باید مورد تفاهم قرار گیرد و احتیاج به نواندیشی های قرآنی، اجتهاد، در تفسیر و تبیین در روش، منطق زبان در گفت و گو است.
تحقیقاً هیچ شبهه و حمله ای به مفاد دکترین قرآنی نشده است. امروز نمی شود فردا نیز نخواهد شد؛ مگر این که قرآن به صراحت یا تضمین به آن اشاره کرده باشد.
قرآن کتاب آزادی بخش است رسالت ما و شما(حوزویان و دانشجویان علوم قرآنی) روشن ساختن ارتباط قرآن با زندگی مردم است. رسالت امروز و دیروز ما همان رسالت انبیاست.
تبیین ارتباط مفاهیم قرآنی با زندگی مردم، که بر عهده انسان ها بوده است از وظایف امروز ماست. ما به عنوان مخاطب واقعی و نه مجازی قرآن هستیم. ایجاد پیوند میان ماده و معنویت و ارتباط میان ماوراء طبیعت و طبیعت از جمله وظایف انبیاء و پیامبر خاتم(ص) بوده است. که فقط از عهده انبیاء و پیامبر خاتم بر می آمد.
Share/Save/Bookmark