امتیاز مثبت
۱
 
از سوی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم مطرح شد
انتظارات جامعه قرآنی از رئیس جمهور آینده
به گزارش پایگاه قرآنی – دانشگاهی ایحاء، دکتر علی اصغر شعاعی در گفت و گو با خبرنگارایحاء به تبیین انتظارات جامعه قرآنی از رئیس جمهور آینده پرداخت.
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۹
کد مطلب: 6982
 
 
عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی قم اظهار کرد : در مرحله اول جامعه قرآنی کشور انتظار توسعه و گسترش کمی وکیفی فعالیت های قرآنی را در زمینه های مختلف اعم از قرائت ، حفظ ، تفسیر و پژوهش های قرآنی دارد.


وی افزود: بی شک جهت تحقق این امر نیاز به برنامه ریزی دقیق و اختصاص بودجه مناسب است. اما متاسفانه تا کنون بودجه کامل از سوی دولت های گذشته به این امر اختصاص نیافته است و همیشه بخشی از بودجه های قرآنی به این امر تحقق می یابد.


دکتر شعاعی با اشاره به فرهنگ سازی قرآنی ، آن را یکی از ضرورت های جامعه امروزی دانست که کمتر تلاشی در زمینه تحقق آن صورت می پذیرد.


شعاعی بیان کرد : در حال حاضر اکثر جوانان ما با شنیدن صدای قرآن بهیاد مرگ می افتند. بی شک در صورتی که انگیزه کافی برای آموزش قرآن کریم پیدا کنند، انس با قرآن کریم در آنان افزایش می یابد. به همین جهت پیشنهاد می گردد در دولت جدید در یکی از ارگان های فرهنگی کمیته ای جهت رسیدگی به این امریعنی فرهنگ سازی قرآنی تشکیل شود.


قاری بین المللی قرآن کریم  در ادامه گفت: به نظر می رسد جهت کیفیت بخشی و تمرکز فعالیت های قرآنی و در نتیجه افزایش تأثیر گذاری فعالیت های قرآنی در کشور لازم است مرکزی یا ارگانی خاص متولی برنامه ریزی ، ساماندهی و حمایت تمام فعالیت های قرآنی شود. یعنی تمام بخش های قرآنی و نهاد های مختلف زیر نظر مرکز اصلی فعالیت نمایند. در این صورت رصد نمودن و ارزیابی فعالیت های قرآنی و به تبع آن حمایت صورت می پذیرد.


وی در ادامه اظهار کرد : یکی دیگر از این موارد، حمایت از نخبگان قرآنی است. هر ساله چندصد نفر از دانش آموزان ممتاز کنکور سراسری بیش از 200 نفر، عضو بنیاد ملی نخبگان می شوند در حالی که موضوع عضویت قاریان بین المللی حائز رتبه در مسابقات کشور ها به جز ایران و مالزی در بنیاد ملی نخبگان همچنان حل نشده است که این باعث دلسردی نخبگان قرآنی است. همچنین جای پژوهشگران و ممتازان سایر فعالیت های قرآنی نیز در این بنیاد خالی است. تاکنون چندین بار آئین نامه ها تغییر کرده اما ابلاغی جهت اجرا صورت نپذیرفته است.


علی اصغر شعاعی در پایان ابراز امیدواری کرد:امیدواریم رئیس جمهور آینده به وضعیت قرآنی کشور به ویژه آموزش و پرورش که مرکز اصلی رشد قرآنی کشور است اهتمام ویژه داشته باشد و مساجد را که مرکز اصلی فعالیت های قرآنی هستند را از رکود خارج سازند. چراکه مسجد خانه خدا و مهمترین جایگاه آموزش قرآن و دین است.

 
Share/Save/Bookmark