امتیاز مثبت
۰
 
پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی زابل دفاع شد
پایان نامه قرآنی با موضوع «گونه شناسی و تحلیل آثار هدایتی و تربیتی دعاهای پیامبر (ص) در هنگام جنگ» در مقطع کارشناسی ارشد دفاع شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۷
کد مطلب: 9970
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از زابل، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی با عنوان «گونه شناسی و تحلیل آثار هدایتی و تربیتی دعاهای پیامبر(ص) در هنگام جنگ» با نگارش سرکار خانم نسرین فرزادی دانشجوی رشته علوم قرآنی مقطع کارشناسی ارشد با راهنمایی دکتر عباس یوسفی و داوری دکتر دوستعلی سنچولی در دانشکده علوم قرآنی زابل برگزار شد.
این پایان نامه قرآنی با نمره 19/75 و درجه عالی در دانشکده علوم قرآنی زابل پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است: دعا در اسلام گفت و گو با خداوند سبحان به شکل طلب حاجت بوده و کلید رستگاری معرفی شده است. در روزگار کنونی اضطراب و ناامیدی موج می زند و آنچه نور امید را در جامعه زنده می کند دعا کردن به درگاه پناهنده ای است که یقین بدانیم اجابتمان می کند.
ضرورت این پژوهش با موضوع گونه شناسی و تحلیل آثار هدایتی و تربیتی دعاهای پیامبر صلی الله علیه و آله و اهل بیت علیهم السلام در هنگام جنگ، این است که چون معصومین علیهم السلام پناهگاه واقعی را آن طور که باید شناخته و در زمان و مکان مناسب دست به دعا برمی داشتند لازم است از سیره این بزرگواران الگو گرفته شود.
یکی از مواقعی که ایشان به درگاه الهی دعا می کردند زمان جنگ بود. در میدان نبرد که همه مبارزان سلاح در دست گرفته و می جنگیدند، معصومین علیهم السلام، علاوه بر عوامل نظامی، به عوامل معنوی هم توجه داشته، دست نیاز به سوی خدا دراز کرده و به یاد داشتند انسان هر قدر توانمند باشد نیازمند یاری خداست. دعا در چنین شرایطی ارزش والاتری یافته و اهمیت توجه به آن بیشتر می شود.
این جستار با هدف استخراج آثار هدایتی و تربیتی معصومین علیهم السلام موقع جنگ با روش توصیفی تحلیلی و به صورت کتابخانه ای گردآوری شده است. در این ره آورد آثار هدایتی و تربیتی بسیاری چون خداشناسی، باور معاد، درک بی نیازی از غیر خدا، حقانیت نزول قرآن و آثار تربیتی مانند پیروی از حق، عمل به وعده ها، صبوری در سختی ها، شکرگزاری در همه حال و ... حاصل شد.
توجه به این آثار خودسازی و نزدیکی به خداوند را در پی دارد. همچنین چون جامعه بشری همواره با جنگ مواجه است به کار بستن این نکات ارزشمند در جنگ ها، به خواست خداوند می تواند موجب پیروزی جبهه حق علیه باطل شود.
Share/Save/Bookmark