امتیاز مثبت
۰
 
دکتر کریمی نیا:
رمز پیروزی در برابر دشمنان پیروی مردم از روحانیت است
مدیر گروه آموزشی دانشکده علوم قرآنی خمین با اشاره به حوادث پیش از انقلاب و پیدا شدن قیام 19 دی تأکید کرد که رمز پیروزی در برابر دشمنان پیروی مردم از روحانیت است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۷
کد مطلب: 8197
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحا از خمین؛گفت و گوی کوتاه با جناب آقای دکتر محمد مهدی کریمی نیا، مدیر گروه آموزشی دانشکده علوم قرآنی خمین، با محوریت بصیرت در ادامه تقدیم می گردد.

سلام علیکم، اولا به مناسبت این ایام بفرمایید چرا قیام 19 دی به وجود آمد؟


این قیام برمی گردد به سال 1356 که در روزنامه اطلاعات آن زمان مقاله ای علیه روحانت و شخص امام خمینی (ره) به چاپ رسید.

در این مقاله از روحانیت به عنوان استعمار سرخ و سیاه یاد شده بود، همین امر موجب اعتراض مردم ایران گردید.

مردم قم به رهبری روحانیت، به عنوان اعتراض به این مقاله توهین آمیز به خیابان ریختند و با مراجعه به منازل مراجع تقلید آن زمان خواستار واکنش مراجع تقلید شدند تا اینکه در روز 19 دی 1356 این اعتراضهای خیابانی به اوج رسید و ماموران شاه مردم را به گلوله بستند و عده ای شهید و زخمی شدند.

این حرکت مردمی چگونه ادامه پیدا کرد؟

چهلم شهدای 19 دی در شهر تبریز برگزار شد و اعتراض های خیابانی در آنجا به وجود آمد، و عده ای از مردم در این شهر به شهادت رسیدند. چهلم شهدای تبریز در یزد برگزار شد و عده ای هم در این شهر به شهادت رسیدند.

شهادت سید مصطفی خمینی چه نقشی در حرکت مردمی داشت؟


همزمان با قیام مردمی در شهرهای بزرگ،مرگ مشکوک سید مصطفی خمینی در نجف اشرف به وقوع پیوست که مراسم ختم در شهرهای مختلف ایران برگزار شد و اینگونه مراسم در اوج وشکوفایی اعتراض ها و انقلاب نقش داشت.

امام خمینی در نجف اشرف با اعلامیه ها و سخنرانی ها در هدایت اعتراض ها نقش آفرین بود و از مردم می خواست به انقلاب خود ادامه دهندکه پیروزی نزدیک است. سرانجام این اعتراض هاموجب پیروزی در 22 بهمن 1357 شد.

Share/Save/Bookmark