امتیاز مثبت
۰
 
سخنرانی دانشجوی دانشکده علوم قرآنی اصفهان پیش از خطبه های نماز جمعه شهرستان نجف آباد
دانشجوی دانشکده علوم قرآنی اصفهان به مناسبت سالروز صدور بيانيه گام دوم انقلاب از سوي رهبر حكيم انقلاب پیش از خطبه های نماز جمعه شهرستان نجف آباد سخنرانی کرد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۷
کد مطلب: 10745
 
سخنرانی دانشجوی دانشکده علوم قرآنی اصفهان پیش از خطبه های نماز جمعه شهرستان نجف آباد
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از اصفهان، دانشجوی دانشکده علوم قرآنی اصفهان پیش از خطبه های نماز جمعه شهرستان نجف آباد سخنرانی کرد.

محمدحسین رضایت، دانشجوی رشته تربیت دبیر قرآن کریم دانشکده علوم قرآنی اصفهان به مناسبت سالروز صدور بيانيه گام دوم انقلاب از سوي رهبر حكيم انقلاب، حضرت آيت الله خامنه اى، سخنانی را در بین مردم انقلابی و ولایی نجف آباد ارائه کرد.

دانشجوی دانشکده علوم قرآنی اصفهان ضمن عرض ارادت و سلام  خدمت مردم غيور و دلاور نجف آباد گفت: در وصف نجف آباد  همين بس كه، خانه هايشان محل تربيت و پرورش، حججي ها و كاظمي هاست.
رضایت گفت:به مناسبت سالروز صدور بيانيه گام دوم انقلاب از سوي رهبر حكيم انقلاب، حضرت آيةالله خامنه اى، قسمت هايى از اين بيانيه را بازخوانى و تبيين خواهيم كرد.

وی افزود: رهبرى معظم در بخشى از اين بيانيه يكى از دستاوردهاى انقلاب اسلامى را افزايش چشم گير عیار معنویّت و اخلاق را در فضای عمومی بيان فرمودند. بايد نسبت به اين گزاره عرض كنيم، حقيقتاً اين انقلاب اسلامي بود كه به اخلاق و معنويت حيات بخشيد و با بد اخلاقي ها و مادي گري هاي محض مقابله كرد و روح اخلاق و معنويت را در فضاي جامعه دميد.

دانشجوی بسیجی دانشکده علوم قرآنی اصفهان درادامه چنین بیان کرد: حيف است كه از تريبون و منبر نماز جمعه، از خود نماز جمعه نگوييم! نماز جمعه نمود فزوني پيدا كردن همين عيار معنويت و اخلاق در جامعه ماست. ما نماز جمعه را از انقلاب و از امام داريم، اين فرمايش رهبري است. نماز جمعه ى امروز حقيقتاً مرهون آن نگاه عميق و دقيق فقهي-سياسي امام عزيزما است. عزيزاني كه موي سپيد بر صورت دارند، بهتر مي دانند، قبل از انقلاب نماز جمعه در كشورما هم از لحاظ كيفيت و هم از لحاظ محتوا و هم از لحاظ كميت كجا و نماز جمعه هاي بعد از انقلاب كجا؟!

وی اظهار داشت: امام عزيزما(ره) با بينش دقيقشان خيلي خوب دريافتند كه نماز جمعه چه پايگاه مهم و خوبي در جهت دهي و هدايت مردم است. و عزيزان ما شاهد بودند كه از همين نماز جمعه ها بود كه جبهه ها در هشت سال دفاع مقدس نيرو مي گرفت، از همين نماز جمعه ها بود كه توطئه هاي دشمن با هدايت ائمه جمعه خنثي مي شد و ملت ايران از بحبوحه هاي اوايل انقلاب از همين نماز جمعه ها عبور كردند و دشمن از همين پايگاه نماز جمعه سيلي خورد لذا اقدام به تهاجم عليه نماز جمعه كرد، ائمه پارساى جمعه ما را حضرات آيات مدنى، صدوقى، اشرقى و دستغيب(ره) را در نماز جمعه به شهادت رساندند. و گاهي هم به تهاجم نرم و تبليغات سنگين عليه آن پرداختند تا شور در نماز جمعه كم رنگ شود.

دانشجوی دانشکده علوم قرآنی اصفهان گفت: كسى خدمت رسول خدا صلى الله عليه و آله آمد، عرض كرد يا رسول‌اللّه! من بارها آماده حج شده‌ام، اما توفيق نصيبم نشده فرمود: «عَلَيْكَ‌ بِالْجُمُعَةِ‌ فَإِنَّهَا حَجُّ‌ الْمَسَاكِينَ‌»(وسائل الشيعة، ج٥، ص٤، ح١٧) «بر تو باد به نماز جمعه كه حج مستمندان است.» اشاره به اين دارد كه بسيارى از بركات كنگره عظيم اسلامى حج در اجتماع نماز جمعه وجود دارد.
نماز جمعه يك عبادت بزرگ گروهى است؛اما از نظر اجتماعى و سياسى، يك كنگرۀ عظيم هفتگى است كه بعد از كنگرۀ سالانۀ حج، بزرگترين كنگرۀ اسلامى است و به همين دليل در روايتى كه خوانده شد از پيغمبر اكرم صلى الله عليه و آله نقل كرديم: كه نماز جمعه حج كسانى است كه قادر به شركت در مراسم حج نيستند.

وی افزود: ما وظيفه داريم از نماز جمعه كه يكي از دستاوردهاي انقلاب اسلامي است، حفاظت و حراست كنيم. چگونه؟! خانواده مان را، فرزندان مان، همسايه هايمان، محله مان و جوانان را دعوت به نماز جمعه كنيم، حلقه آخر نباشيم، حلقه ى وصل باشيم. به قول فرمايش رهبري معظم، نمايشي از يك نماز جماعت مهجوري با مأمومان فرسوده و بي نشاط، ترويج نماز نيست. بلكه نمايش صفوف بهم پيوسته هزاران جوان با نشاط و پرشور در نماز جمعه ها نشان دادن دارد. ما بايد دنبال اين باشيم. و به قول رهبري معظم، نماز جمعه بايد پايگاه جذب باشد. رهبري معظم فرمودند: نماز جمعه ايران ما، در صدر فهرست نماز جمعه هاي دنياي اسلام است. بزرگواران بايد ما اين صدر بودن را حفظ كنيم، نماز جمعه ما در تمام ابعاد بى نظير است.

رضایت در ادامه با بیان اینکه بعدى كه از بيانیه گام دوم انقلاب بسيار حائز اهميت است گفت: به گمان اين حقير، روح حاكم بر اين بيانيه ، مسئله اميد است. و دشمن هم خيلى خوب فهميده است كه اميد عامل موفقيت اين ملت است لذا نااميدى را به طور دائم در بين مردم و جامعه تلقین می کنند. امید در قرآن و روایات، حالتی نفسانی است که فرد امیدوار را به تلاش جدی وادار می کند. بزرگی می فرمود : الآن بزرگترین منکر، ناامید کردن است. البته غرض از امید، امید صادق است نه کاذب که رهبری معظم هم به آن اشاره داشته‌اند. الآن جلوی چشم ما، این همه دستاورد که به برکت انقلاب هست را می‌بینیم و به آینده انقلاب امیدوار می‌مانیم. این امید صادق است.

وی ادامه داد: پیامبر رحمت حضرت ‌محمد(ص) می فرمایند: «اَلْأَمَلُ رَحْمَةٌ لِأُمَّتِي وَ لَوْ لاَ اَلْأَمَلُ مَا رَضَعَتْ وَالِدَةٌ وَلَدَهَا وَ لاَ غَرَسَ غَارِسٌ شَجَراً؛ امید، براى امت من رحمت است. و اگر امید نبود ، هيچ مادرى فرزند خود را شير نمى داد و هيچ باغبانى درختى بر نمى نشاند».(بحار الأنوار، ج۷۴، ص۱۷۳)

رضایت در پایان خاطرنشان کرد:برادران و خواهران اگر امید به آینده انقلاب نبود، قطعاً ما شاهد مجاهدت‌های عزیزانی هم چون شهید محسن حججی نبودیم، آنها چون امیدوار به آینده انقلاب بودند جان شان را تقدیم به انقلاب کردند، چون روح امید در آنها زنده بود این مجاهدت‌ها را متحمل شدند. اینها از کارکردهای امید است. انسان امیدوار خسته نمی‌شود، حاضر است در راه رسیدن به مطلوب خود سیلی بخورد! برای نمونه خود حضرت امام با امیدواری تمام و به قول رهبری معظم: با اعتقاد به اصل ما می‌توانیم، مجاهدت کرد.
Share/Save/Bookmark