امتیاز مثبت
۱
 
گفت و گوی صمیمی با دانش آموخته افتخارآفرین دانشکده علوم قرآنی مشهد در کنکور دکتری 98
سید ابوالقاسم موسوی دانش آموخته کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی مشهد و پذیرفته شده دوره دکتری دانشگاه فردوسی مشهد در گفت و گویی به بیان تجربیات و عوامل موفقیت تحصیلی می پردازد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۹
کد مطلب: 9827
 
 
به گزارش ایحا، سید ابوالقاسم موسوی از دانش آموختگان مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی مشهد در گفت و گویی به بیان تجربیات و عوامل موفقیت خود در کنکور دکترای سال جاری پرداخت که متن گفت وگو در ادامه تقدیم علاقه مندان می شود:    
ایحا ـ خودتان را معرفی کنید؟
سید ابوالقاسم موسوی، اهل شهرستان هویزه قهرمان اما مظلوم و محروم استان خوزستان هستم. مقطع کارشناسی خود را در رشته علوم قرآن و حدیث دانشگاه شهید چمران اهواز و مقطع کارشناسی ارشد را در رشته تفسیر و علوم قرآن به توصیه‌ برخی اساتید و همچنین توصیه و حمایت پدر و مادرم و تشویق و دلگرمی همسرم جهت کسب فیض در جوار بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا(علیه‌السلام) در دانشکده علوم‌ قرآنی مشهد گذراندم.
ایحا ـ عوامل موفقیت در تحصیلات تکمیلی چه بود و رمز موفقیت شما چه بود؟ در رسیدن شما به موفقیت چه کسانی نقش داشتند؟
نمی شود گفت که یک عامل موجب موفقیت بنده بود بلکه چندین عامل بوده است. بعد از لطف خداوند و توجهات اهل البیت(ع) به خصوص امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) مهم‌ترین و اصلی‌ترین عامل، دعای خیر پدر و مادرم بود و توصیه‌ می‌کنم که هر فردی ‌بخواهد در زندگی خود موفق و همچنین عاقبت به خیر شود، به پدر و مادر خود احترام بگذارد و آنها را راضی و قلبشان را شاد کند؛ عامل مهم بعدی دعای خیر اساتید بود به‌ خاطر جایگاه و منزلتی که دارند. بعد از آن حمایتها و مهربانی ها و فداکاری های همسرم و بعد از آن وجود فرزندانم و افراد دیگری همچون خواهران و برادرانم، دوستان(چه در خراسان و چه در خوزستان)، محیط، مسئولان دانشگاه و ... در موفقیت بنده تأثیرگذار بوده‌اند.
از عوامل و نیروی محرکه‌ای که هرگاه خسته می‌شدم به آن فکر می‌کردم کلام نورانی از حضرت امام ‌رضا(ع) بود که می‌فرمایند: «خداوند رحمت کند کسی را که امر ما را احیا کند. از حضرت پرسیدند که چگونه امر شما احیا می‌شود؟ آقا جواب می‌دهد که علوم ما را فرا بگیرند و به دیگران یاد دهند چرا که اگر مردم تعالیم ما را فرا بگیرند و از آن آگاه شوند، قطعاً از ما تبعیت می‌کنند و پیرو ما می شوند.»
نکته اساسی به نظر بنده در این حدیث قسمت اول آن است که حضرت می‌فرماید: «خداوند رحمت کند ..»؛ دعای امام دعای مستجابی است و خود امام برای هر کسی که در این زمینه وارد شود دعا می‌کند که خداوند او را رحمت کند؛ با توجه به اینکه رحمت الهی مظاهر گوناگونی دارد؛ لذا فردی که این علوم را فرا گرفته و به دیگران یاد دهد غیر از موفقیت برای این فرد نمی‌شود متصور شد.
با توجه به ابعاد رشد در مجالس حضرت اباعبدالله(ع)، یکی از تأثیرات این مجالس در زندگی بنده به کلام و سفارش های اهل البیت(ع) برمی‌گردد که در یکی از این مجالس حدیثی نقل شد که مضمون آن این است که «بر هر فردی لازم است که یا در حال یاد گرفتن باشد و یا درحال یاد دادن و یا محب اهل علم، که در غیر این صورت دنیا و آخرت آن فرد به تباهی کشیده می شود.» لذا اینگونه مجالس باید چند بعدی باشد و البته بعد تربیتی آن باید پررنگ تر باشد تا زمینه را برای رشدکردن و رشد دادن فراهم کند.
ایحا ـ بار اولی بود که در آزمون دکتری شرکت می‌کردید؟
خیر، دومین باری بود که بنده در این آزمون شرکت کردم و از آن فرصت اولی که سال گذشته خداوند در اختیارم گذاشت به خوبی استفاده نکردم و در واقع شکر نعمت(نعمت فرصت ها) را خوب به جا نیاوردم؛ البته این نکته را هم یادآور شوم که بسیاری از منابع را اشتباه خوانده بودم و این مسأله سبب عدم دست یافتن به نتیجه دلخواه شد.
ایحا ـ از چه منابعی استفاده کردید؟
در ابتدا با دانشجویان موفق ارتباط پیدا کردم و از تجربیات و راه‌های موفقیت آن‌ها استفاده می‌کردم که این آشنایی با افراد موفق موجب آشنایی بنده با یک مجموعه دیگر شد که مشاوره آزمون سطح دکتری می‌دادند، بعد از آن و از طریق یکی از دانشجویان دیگر دانشکده ها که در همایش موفقیت در کنکور دکتری شرکت کرده بود یک فایل صوتی از آقای دکتر اسماعیلی‌صدرآبادی(مؤلف کتب کمک آموزشی) به دست من رسید که مشاوره مقطع دکتری می‌دادند، این فایل بسیار تأثیرگذار بود و با منابع، کتب و شیوه های جدیدی آشنا شدم.
در مورد منابع هم لازم است که بگویم در ابتدا اصل منابع را می خواندم، بعد از آن یا خودم نکته برداری می کردم یا کتب خلاصه شده را می خواندم، در ادامه از کتاب های کمک آموزشی که در این زمینه بود استفاده کردم.
لازم به ذکر است که کلیه منابع لازم (چه اصل منبع و چه کمک آموزشی) و هر آنچه که لازمه موفقیت در آزمون بود، با همت مجموعه دانشگاه بویژه جناب آقای دکتر نوروزی معاون آموزشی و پژوهشی دانشکده علوم قرآنی مشهد در کتابخانه دانشکده فراهم است.
ایحا ـ مطالعه شما جهت آمادگی برای آزمون دکتری به چه میزان بود؟
بنده برنامه‌ ویژه ای برای مطالعه نداشتم و اینطور نبوده که تمام وقت خود را برای مطالعه بگذارم و گاهی هم بخاطر شرایط و مخارج زندگی کار هم می‌کردم اما سعیم بر این بود که به صورت مستمر این مطالعه را داشته باشم، یعنی ممکن بود که روزی چهار ساعت و یا روزی یک ساعت درس بخوانم اما مطالعه روزانه خود را داشتم و سعی می‌کردم که از منابع اصل بخوانم و بیشتر به کیفیت توجه می‌کردم تا کمیت مطالعه؛ البته این رویه در یک ماه مانده به کنکور تغییر پیدا کرد و زمان و شیوه مطالعاتی خود را به صورتی دیگر تغییر دادم که الحمد لله نتیجه هم گرفتم.
ایحا ـ بعد از کنکور در مورد سطح آزمون و نتیجه احتمالی خودتان چه فکر می‌کردید؟
با توجه به تجربیات کسب شده و فایل صوتی که گوش کرده بودم و درصدهایی که در آن‌ فایل صوتی گفته بودند در جلسه آزمون بر روی یک برگه کوچک پاسخنامه را یادداشت کردم و زمانی که به منزل برگشتم یک نتیجه‌ کلی از آزمون بدست آوردم و متوجه شدم که درصد بالایی از سؤالات را پاسخ درست داده‌ام و امیدوار شدم.
ایحا ـ در مصاحبه‌ کدام دانشگاه‌ها شرکت کردید؟
بنده به همه‌ دانشگاه‌هایی که انتخاب کرده بودم(به جز دو دانشگاه) دعوت به مصاحبه شدم از جمله دانشگاه فردوسی مشهد، تهران، قم و دانشگاه امام صادق(ع) و سایر دانشگاه‌هایی که انتخاب کرده بودم، اما برخی را موفق نشدم که بروم و یا برخی همچون دانشگاه تهران و امام صادق(ع) را به دلیل برخی مشکلات از جمله مشکلات مالی نرفتم.
با توجه به اینکه اولویت اولم در بین دانشگاه های انتخابی، دانشگاه فردوسی مشهد بود، لذا توفیقی حاصل شد تا همچنان در همسایگی و جوار حضرت امام رضا(ع) باقی بمانم. البته فقط خداوند و حضرت امام رضا(ع) می دانند که آرزوی قلبی بنده این بود که همچنان در همسایگی امام مهربانی ها یا حداقل در جوار خواهر بزرگوار ایشان در شهر مقدس قم باشم.
ایحا ـ نگاه پژوهشی در حوزه علوم قرآنی باید به چه سمت و سویی پیش برود؟
قبل از پاسخ به این سؤال لازم است بگویم که علاقه دانشجو به مباحث علوم قرآنی خیلی مهم است. در بحث‌های پژوهشی، اساتید و دانشگاه باید به علاقه دانشجو اهمیت دهند و البته این نکته را هم یادآور شوم که صرف علاقه به یک موضوع کافی نیست و در کنار آن باید تخصص هم باشد.
مطلب بعد، هدایت خود مجموعه اساتید و دانشگاه است. زمانی است که دانشجو به یک موضوعی علاقه دارد اما تخصص لازم را ندارد اینجا باید استاد و یا مجموعه دانشگاه به هدایت او در این مسیر کمک کند تا نتیجه مطلوبی ارائه شود و طوری شود که این پژوهش‌ها کاربردی و به سمت عملی شدن پیش برود و مشکلی از مشکلات جامعه از جمله اخلاقی، فرهنگی، تربیتی، سیاسی و حتی اقتصادی را حل کند.
ایحا ـ چه هدفی برای آینده دارید؟
مهم ترین برنامه ام رشدکردن و تربیت و تهذیب خودم است، قصد دارم تا جایی رشد کنم که توانایی رشددادن به دیگران و همچنین زمینه رشد جامعه را فراهم کنم.
ایحا ـ اهل مطالعه غیر درسی هستید؟ و آیا کتاب‌ها مرتبط هستند یا خیر؟
بله اهل مطالعه هستم، البته بیشتر سعی می کنم کتاب‌های مرتبط بردارم تا بیشتر به کارم بیاید تا یک مطلب و ذهنیت جدیدی برایم بوجود بیاورد و یا ذهنیت غلطی را برایم اصلاح کند، لذا سعی کردم کتاب‌های مرتبط با علوم دینی را جهت مطالعه انتخاب کنم البته کتبی که جنبه های اخلاقی، سیاسی، تربیتی، اقتصادی و سیاسی دارند؛ بعد از این بیشتر سعی کردم کتاب های انگیزشی مانند اسطوره‌ها و افراد موفق یا زندگینامه و خاطرات جنگ و شهداء را مطالعه کنم.
ایحا ـ برای داوطلبان آزمون دکتری ۹۹ چه توصیه‌ای دارید؟
از فرصتی که در اختیار دارند نهایت استفاده را کنند چرا که این فرصت، نعمتی از جانب خداوند است که نباید از بین برود. در کلاس‌های درس نهایت استفاده را از اساتید و بحث ببرند. با افراد موفق ارتباط پیدا کنند و همچنین منابع اصلی را شناسایی و اول اصل منبع را بخوانند و در ادامه خودشان خلاصه‌برداری کنند یا تلخیص‌ها را بخوانند و در آخر به کتب کمک آموزشی مراجعه کنند. البته در این میان باید به تقویت رزومه پژوهشی خود نیز مانند مدرک زبان، تألیف و چاپ کتاب، نگارش و چاپ مقاله، تکمیل و دفاع به موقع از پایان نامه و استخراج مقاله از آن و ... بپردازند.
در پایان لازم است تشکر کنم از تمامی کسانی که به هر نحوی مایه دلگرمی بنده بودند از جمله اساتید، مسئولان و کارمندان دانشکده علوم قرآنی مشهد، همکلاسی های بسیار خوبم به خصوص حاج آقای عمرانی و خانواده محترم ایشان که انصافاً حضورشان علاوه بر دلگرمی، سبب شد بنده و همسرم کمتر احساس تنهایی کنیم.
به خداوند خوش بین باشید و به او اعتماد کنید.
و الله هو الموفق.
Share/Save/Bookmark