امتیاز مثبت
۰
 
الغدیر، شاهکار شیعه
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۴
کد مطلب: 7054
 
 

علامه عبدالحسین امینی،فرزند شیخ احمد امینی در سال ۱۲۸۱ه. ش در روستای سردها از توابع شهرستان سراب و در خانواده‌ای سرشناس دیده به جهان گشود. جد وی امین‌الشرع از روحانیان بنام تبریز بود. شیخ احمد امینی از فقها و فضلا و مجتهدین مسلم زمان خویش و در زهد و تقوی زبان زد خاص و عام بود. بقدری سلیم النفس و خلیق بود که کسی او را در طول عمرش- جز در مسائل مذهبی- خشمگین ندیده بود. چنان به آداب اخلاقی متخلق بود که اطرافیان را به اعجاب وا می‌داشت. جدّ بزرگوار ایشان نیز ازجایگاه خاصی بین مردم برخوردار بود. وی فردی عالم و متقی بود و حیات خویش را مصروف کسب علوم دینی نمود. علامه امینی می‌فرمودند: ۱۲ سال پس از فوت مرحوم جدم (نجفقلی) وقتی که او را از قبرش بیرون آوردیم تا به نجف اشرف منتقل نماییم با نهایت تعجب و شگفتی دیدیم کوچکترین تغییری در جنازهٔ این مرد بزرگوار بوجود نیامده است، و حتی مویی از محاسن شریفش نریخته است. امین الشرع پس از انتقال به نجف اشرف در جوار مولای متقیان امیرمومنان- در وادی السلام- بخاک سپرده شد.
از ویژگیهای برجستۀ علامۀ امینی ، می توان به مواردی همچون توجۀ زیاد به زیارات به خصوص زیارت عاشورا،جامعۀ کبیره امین الله را ذکر نمود .برخی نیز نوشتند ایشان درماههای مبارک رمضان حدود ۱۵ بار ختم قران داشتند.۱۴ بار به نیت اهل بیت ویک بار به نیت والدین خود قرائت می کردند
کتاب الغدیر فی الکتاب والسنه والادب
این کتاب که یکی ازبرجسته ترین آثار شیعی اسلامی می باشد اثر بی بدیل وشاهکار ادبی علمی است که محصول مطالعات فراوان وخستگی ناپذیر مرحوم علامه امینی است که با این اثر هم شیعه را زنده کرد هم درمیان سائر ملل ومذاهب موجب احیاء اسلام شد.
علامه شیخ عبدالحسین امینی،۴۰ سال از عمر شریف خود را صرف تهیه اسناد و مدارکی کرد که مبنای نگارش کتاب بزرگ «الغدیر» شد..
این کتاب، در شرایطی که جهان اسلام با سیل تفکرات تفرقه افکنانه استعمار برای ایجاد درگیری میان مسلمانان روبه رو بود، توانست حقیقت شیعه را به سایر مسلمانان ارائه کند.
ازنظر بنده نکاتی همچون،بررسی تفصیلی مسئلۀ ولایت شیعه از منظر تاریخی، تفسیری، روایی، فقهی ، ادبی، کلپامی و اصولی و همچنین مطالعۀ حدود بیش از بیست هزار کتاب و رساله در راستای تحقیق بیشتر پیرامون غدیر و به خصوص سفرهای طولانی مدت به کشورها و شهرهای مختلف از جمله سوریه، مصر، هند و لبنان با توجه به امکانات آن زمان از برجسته ترین ویژگی های تحقیقی این اثر است. با این وصف همانطور که اهل فن و صاحب نظران درمورد الغدیر ذکر نمودند موارد زیر را می توان از ویژگی های خاص این اثر شریف دانست:
۱-این اثر ویژه عامل وحدت وپیوستگی میان دنیای السلام است.می دانیم وحدت درصورتی ممکن است که توأم با معرفت وآگاهی باشد واین اثر به خوبی می تواند حلقه های اشتراک درمیان شیعه وسنی را تبیین نماید.
۲-عامل معرفی شیعه می باشد.درعصری که برخی گمان می کردند شیعه کتابی برای معرفی خود ندارد این کتاب می تواند به خوبی اندیشه های شیعه را معرفی نماید.
۳-رعایت امانت داری.به گونه ای که ازخود منابع اهل سنت مطالبی را نقل نموده وسپس به بررسی آنها می پردازدودراین راستا ازحلقۀ انصاف وحفظ امانت خارج نمی شود.
۴-تکیه به منابع اهل سنت.دراین راستا به تعبیری به شکلی مطلب را ازمنابع اهل سنت نقل می کند که یک نفر محقق سنّی را به فکر وا می دارد یا باید مطلب مورد نظر را بپذیرد که دراین صورت به مقصود خود می رسد ویا باید مورد رد وانکار قرار دهد که دراین صورت محقق سنّی باید منکر کتاب خود گردد.
۵-این اثر موجب تعجب شیعه وسنّی می گردد.شیعه متعج است که چقدر منابع فراوانی برای اثبات حقانیت خود دارد وسنّی متعجب که چرا سنّی است.
۷-این اثر بی بدیل درحقیقت محل تلاقی دانشهای متعدد ودائره المعارف بزرگی است که توانست ازجنبه های مختلف به بررسی حقانیت شیعه بپردازد.
لازم به ذکر است این اثر کم نظیررا که درحقیقت می توان شاهکار شیعه نامید ازآغاز مورد توجه علمای شیعه وسنی، به خصوص اندیشمندان الازهر مصر ورجال سیاسی مذهبی واقع گشت .لذا جای دارد دراین قسمت به بیان برخی ازشخصیتها درمورد علامۀ امینی وکتاب شریف الغدیر بپردازیم.
آیت الله العظمی خویی:
ثواب زیارت علامه امینی ازدرس خواندن بالاتر است.مطمئن باشید ثواب زیارت ایشان ازثواب همۀ درسها بالاتر است.
علامه سید شرف الدین، از علمای بزرگ شیعه لبنان:
گفتار ما در مقام قدردانی از ادای حق بزرگی که علامه امینی بر گردن مسلمانان پیدا کرده عاجز است. کتاب الغدیر از حد ستایش بالاتر است. این کتاب مثل و مانندی ندارد. همین قدر می گویم که امت اسلامی او را از پهلوانان نادری که در عرصه علم و جهاد به وجود آمده اند می داند.
دکتر عبدالرحمان کیالی، از نویسندگان حلب:
کتاب الغدیر با دربرداشتن سنت پیغمبر(ص) و تاریخ و علم و ادب و اخلاق و حقایق و اقوال، مسأله خلافت را کاملا روشن کرده است. بنابراین بر هر مسلمانی لازم است که مطالب این کتاب را در صفحات دل خود ثبت کند و بداند که مورخان در رساندن حقیقت چقدر کوتاهی کردند و از بیان حقیقت فاصله گرفتند. ما امید داریم در آینده در پرتو روشنایی الغدیر گام برداریم تا رشد و عزت و قوت اسلامی خود را باز یابیم.
عبدالفتاح عبدالمقصود، نویسنده مصری:
امینی آن غواص و شناوری است که موکل و متکفل شده به پرده برداشتن گوهرهای گران قدر از دریا. امینی جهانی است وسیع که در آن هوش و حافظه خوانندگان کتابش گم می شود. جهان بدون علی علیه السلام بازار گم راهی است و انسانیت بی وجود او کانون جاهلیت و نادانی است.
علامه امینی با پشتکار عجیب و زحمات توان فرسا در نگارش کتاب الغدیر حقایقی را که مرور زمان آنها را از دیدگان ربوده بود، به جهان علم و دانش، بازگردانید.
این مجاهد خستگی ناپذیر درعرصۀ علم ودیانت پس ازعمری با برکت ،درحالی که حدود ۷۰ سال از عمر شریفش می گذشت در عصر روز جمعه ،دوازدهم تیر ۱۳۴۹ هجری شمسی مصادف با ۲۸ ربیع الثانی ۱۳۹۰ قمری به لقاء معبودشان شتافتند وپیکر مطهر ایشان درشهرهای بغداد،کاظمین،کربلا،نجف تشییع گشته وسپس در کنابخانۀ امیر المومنین به خاک سپرده شد.

حسین مقدس
مدرس حوزه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

Share/Save/Bookmark