امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی تهران
پایان نامه با موضوع «بررسی نقش شادی و نشاط بر سلامت از منظر مفسران، روایات و روان‌شناسان » در دانشکده علوم قرآنی تهران دفاع شد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۳
کد مطلب: 10089
 
دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی تهران
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از تهران، جلسه دفاعیه دانشجو خدیجه حیدریان رشته تحصیلی علوم قرآن مقطع کارشناسی ارشد با عنوان «بررسی نقش شادی و نشاط بر سلامت از منظر مفسران، روایات و روانشناسان» با راهنمایی خانم دکتر اخوان و داوری آقای دکتر حسن‌زاده در دانشکده علوم قرآنی تهران برگزار شد.
این پایان نامه با نمره ۱۹.۲۵ و درجه عالی در تهران پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
یکی از اساسی‌ترین نیازهای انسان شاد بودن است که در پرتو آن انسان به تعادل روحی می‌رسد و خود و جامعه را به سمت سلامتی پیش می‌برد، زیرا شادی نقش تعیین‌کننده‌ای در سلامت فرد و جامعه دارد. انسان به طور غریزی از غم گریزان است و به شادی تمایل دارد، شادی نعمت خدادادی است که باید قدرش را دانست و به بقیه انسان‌ها هم منتقل نمود.
شادی به عنوان یک مسأله مهم، نقش بسزایی در سلامت رشد و بالندگی انسان‌ها دارد. اگر شادی را خوشی و زنده‌دلی بدانیم، بی‌شک در بهتر زندگی کردن و پیشرفت انسان تأثیر فراوانی می‌گذارد. اسلام هر گونه شادی را نمی‌پذیرد. اسلام شادی را به شادی‌های پسندیده و ناپسند تقسیم نموده و عوامل و آثار آن را بیان کرده است. انسان‌های شاد احساس آرامش بیشتری دارند و احساس رضایت بیشتری از زندگی خود دارند، زیرا شادی اثر مثبت بر زندگی انسان می‌گذارد.
این پایان‌نامه با توجه به نظر قرآن، سیره معصومین(ع) و روان‌شناسان درباره شادی و نقش آن بر سلامتی تبیین شده است و خط بطلان بر عقاید کسانی می‌کشد که می‌گویند دین اسلام مخالف شادی است و در آن عواملی مانند اطاعت از خدا، ایمان و عمل صالح، حسن‌ظن، سوءظن، حزن، ذکر، ازدواج، فرزندآوری، سفر، موسیقی، شوخی، دعا و نیایش از نظر قرآن، روایات و روان‌شناسان مورد بررسی قرار گرفته است. روان‌شناسان با مطالعه و آزمایش بر روی افراد، نقش شادی بر سلامتی را با عوامل ذکر شده، ثابت کرده‌اند و در برخی موارد نظر مشابهی نسبت به داده‌های دین اسلام و روایات و در بعضی موارد، نظر متفاوتی دارند.
برخی از روانشناسان معتقدند موسیقی در درمان بیماری‌ها مؤثر است، برای انسان شادی می‌آورد. اسلام موسیقی را برای درمان بیماری‌ها مؤثر نمی‌داند و برخی از روانشناسان هم معتقدند که چون بعضی از موسیقی‌دان‌ها عمر کوتاهی داشتند، نمی‌توان موسیقی را در درمان بیماری تأثیرگذار دانست.
این پژوهش به جهت یاری رساندن به پژوهشگران مسلمان و برای کمک به ایجاد جامعه شاد و سالم، با روش توصیفی تحلیلی و به روش کتابخانه‌ای نگاشته شده است.
مهمترین سرفصل های این پایان نامه عبارتند از:
۱. تعاریف و مفاهیم نظری تحقیق
۲. آثار شادی و سرور بر سلامت انسان در قرآن و روایات
۳. آثار شادی بر سلامتی انسان از دیدگاه روان‌شناسان
۴. مقایسه دیدگاه روان‌شناسان با مفسران در تاثیر شادی بر سلامتی
Share/Save/Bookmark