امتیاز مثبت
۰
 
نه «امام» را می‌شناسیم، نه «حق» او را
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۸
کد مطلب: 1367
 
 

در محضر امامی بزرگوار، به ‌ادب ایستاده‌ای و آخرین عبارتهاي «زیارت جامعه کبیره»، یادگار پرمقدار امام علی‌بن‌محمدالهادی(علیه السلام) را می‌خوانی: «اَللّهُمَّ اِنّى لَو وَجَدتُ شُفَعاءَ اَقرَبَ اِلَيكَ مِن مُحَمِّدٍ وَ اَهلِ بَيتِهِ الْاَخيارِ الْاَئِمَّةِ الْاَبرارِ لَجَعَلتُهُم شُفَعائى، فَبِحَقِّهِمُ الَّذی اَوجَبتَ لَهُم عَلَيكَ، اَسئَلُكَ اَن تُدخِلَنى فى جُملَةِ الْعارِفينَ بِهِم وَ بِحَقِّهِم...»؛ خدایا! اگر واسطه‌هایی مقرّب‌تر از محمد(صلی الله علیه و آله وسلم) و اهل‌بیتش پیدا می‌کردم، سراغ آنان می‌رفتم و آنها را درِ خانه تو واسطه می‌کردم. پس به حق آنان که بر خود واجب کرده‌ای از تو می‌خواهم که من را در شمار عارفان به آنان و حق‌شان درآوری.
شاید همین جمله آخر، دستمان را بگیرد برای تحلیل علت این‌همه دوری و ناشناسی از «امام»، آن‌هم در روزهایی که باز به عطر امام هادی(علیه السلام) متبرک است؛ امام مظلوم و ناشناخته‌ای که روزگاری است غروب غربتش خون‌رنگ‌تر شده و ما برای غربت‌زدایی از روی ماهش، بیشتر به نمایشهای همیشگی رو آورده‌ایم تا بازخوانی مرام و کلامش.
«اَسئَلُكَ اَن تُدخِلَنى فى جُملَةِ الْعارِفينَ بِهِم وَ بِحَقِّهِم»؛ زائر پس از مرور مدح بلیغ و وصف عمیق امامان خود، حالا باید از درگاه خدا حاجتی درخور بخواهد. امام هادی، علی‌النقی(علیه السلام) این حاجت بزرگ را چنین یادمان می‌دهد: درآمدن در شمار آنها که هم «امام» را می‌شناسند و هم «حق» او را.
اگر امام هادی(علیه السلام) همچنان در میان شیعیانش ناشناخته است، از آن‌روست که نه خودش را می‌شناسیم، نه حق‌ او را. خودش را نمی‌شناسیم؛ یعنی در حد معمول هم با تاریخ و فضای زندگی و امامت او آشنا نیستیم، و حق‌ او را نمی‌شناسیم؛ یعنی از مقام ‌و مرتبه «امام» در عالم هستی آگاه نیستیم.
شاید این دردِ ناشناسی را بتوان از هر دو سو درمان کرد؛ یا ابتدا زندگی تک‌تک امامان معصوممان را مرور کنیم و رابطه عاطفی‌مان را با دانستن دقایق زندگی آنان عمیق‌تر کنیم و بعد سراغ شناخت جایگاه و کارکرد امام برویم، یا برعکس، ابتدا حقیقت «امام» را بشناسیم و بعد سراغ بازشناسی مصادیق امام حق برویم. هرچند، کلام امام هادی(علیه السلام) در زیارت جامعه، مسیر اول را نشانمان می‌دهد: «العارفین بهم و بحقهم». امام، هادیِ بشر است و امام هادی‌النقی(علیه السلام)، دهمین هادی پس از پیامبر(صلی الله علیه و آله وسلم). پس، پیش‌به سوی هادی‌شناسی.

نگارنده: احمد عبدالله زاده مهنه از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد

Share/Save/Bookmark