امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی شیراز
جلسه دفاع از پایان نامه «نقش روحیه مقاومت در استکبار ستیزی از دیدگاه قرآن» در دانشکده علوم قرآنی شیراز برگزار شد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۷
کد مطلب: 9649
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی شیراز
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا، جلسه دفاع از پایان نامه «نقش روحیه مقاومت در استکبار ستیزی از دیدگاه قرآن» با نگارش خانم مریم ملتفت دانشجوی رشته تفسیر در مقطع کارشناسی ارشد با راهنمایی حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالرسول هادیان شیرازی و داوری دکتر وفادار کشاورزی در دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن شیراز برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با نمره ۱۷.۵ در دانشکده شیراز پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
«با توجه به معنای استکبار که به معنی برتری خواهی، امتناع از پذیرش حق از روی عناد و تکبر، سلطه جویی و استعمار است، استکبارستیزی از اصول اصلی دین مبین اسلام و فرهنگ توحیدی است و در طول تاریخ بشریت همواره مورد توجه رسولان الهی بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است. مسئله اصلی در این پژوهش این است که نقش روحیه مقاومت در استکبار ستیزی چیست؟ خداوند در قرآن کریم فرعون را نمونه بارز از سران ستم و استبداد معرفی می‌کند و در بسیاری از آیات گونه‌های مقاومت بندگان شایسته خویش را به تصویر می‌کشد و به حضرت موسی (ع) دستور مقابله با فرعون را با مناسب‌ترین ابزار می دهد.
از طرف دیگر حکومت های سلطه گر برای به استضعاف کشاندن مومنان از هیچ کوششی دریغ نمی کنند و با تبلیغات سوء، تحقیر، و استضعاف و استثمار (ثمره آنان را گرفتن) در صدد زیر سلطه بردن آنان هستند، همچون فرعون که چنین کرد. از این رو بر اهل ایمان و انسان های آزاده واجب است تماشاگر تباه گری طاغوت ها و مستکبران نباشند و از منافع حیاتی خود دفاع کنند و به مقابله با آنان پرداخته، زمینه از بین بردن فتنه را فراهم سازند.
سعی ما در این نوشتار این است که مقاومت همه جانبه ای که برای استکبارستیزی لازم است را از آیات قرآن کریم استخراج کرده و نشان دهیم که طبق آیات قرآن کریم با داشتن روحیه مقاومت و صبر و پایداری می‌توان با استکبار مقابله کرد و اعتقاد به استکبار ستیزی انگیزه ای دینی است که تعطیل ناپذیری در آن عجین شده است و تقابل با کفر همیشگی است . لذا داشتن روحیه ی مقاومت نقش بسزایی در استکبارستیزی دارد.
این تحقیق با روش کتابخانه ای و با راهبردی توصیفی و تحلیل آیات قرآن در صدد بررسی این مسأله بوده و در این راه به نتایجی دست یافته است. از جمله این که با ایمان و توکل به خداوند و اتحاد و همبستگی و بالا بردن روحیه مقاومت، توجه به تمامی جنبه های مادی و معنوی مقاومت از جمله آمادگی جسمی و روحی افراد، بالا بردن توان و بنیه نظامی و دفاعی، دانش و آگاهی و با اعتماد به نفس و خودباوری می‌توان به مقابله همه‌جانبه با استکبار پرداخت و با حرکت در راستای عقیده مشترک اسلامی و با تلاش و پایداری و حفظ ارزش های دینی ، تمامی توطئه ها و تهدیدات مستکبران را باطل نمود.
Share/Save/Bookmark