امتیاز مثبت
۰
 
پایان نامه رابطه حجاب و آراستگی با عفت و غیرت قرآنی و تأثیر آن بر نسل جوان دفاع شد
جلسه دفاع از پایان نامه رابطه حجاب و آراستگی با عفت و غیرت قرآنی و تأثیر آن بر نسل جوان در دانشکده علوم قرآنی زاهدان برگزار شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۷
کد مطلب: 9108
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا، جلسه دفاع از پایان نامه رابطه حجاب و آراستگی با عفت و غیرت قرآنی و تأثیر آن بر نسل جوان در دانشکده علوم قرآنی زاهدان برگزار شد.
این پایان نامه در مقطع کارشناسی با نگارش دانشجو فاطمه حیدری صادق، راهنمایی دکتر قاسم شفیعی و داوری دکتر عیسی ملاشاهی زارع در محل سالن اجتماعات دانشکده علوم قرآنی زاهدان دفاع و با نمره 17:50 پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
تحلیل دقیق متون اسلامی نشان می دهد که وسعت عفاف به گستره همه ابعاد زندگی ظاهری و باطنی ماست و زیبایی صحنه های عفت به زیبایی پیوستن حقایق عالم ملک و ملکوت است؛ زیرا عفاف حقیقتی برتر از عالم ماده، هویتی فطری و آموزه ای آسمانی در وجود انسان است.
بررسی دقیق قوانین شریعت ما را به این نتیجه می رساند که اولا در هر یک از قضایای دینی، عفاف نهادینه شده است و پیوند خاصی بین عفاف و قوانین شرع وجود دارد. ثانیا در فلسفه بسیاری از احکام پنجگانه و تکالیف اسلام تقویت بنیه عفاف نهفته است. ثالثا اگر این عصاره شیرین و ارزشمند از حقیقت وجود آدمی بیرون رود، نه تنها دین درباره او کار آمدی نخواهد داشت، بلکه خصایص انسانی هم به تدریج از وجود او رخت بر خواهد بست.
در یک نگاه کلی، گستره عفاف به گستردگی فعل و انفعالات جوارح و حوائج انسان است. لذا گاه موضوع کلی عفاف در امور اجتماعی است که انشعاباتی چون عفاف در لباس، نگاه، صدا، گفتار، سر، مقام، مال، خوراک، خندیدن، زینت، کار و ... دارد و گاه در خانه و خانواده است؛ مثل عفاف در حسن معاشرت زوجین، حفظ حریمها، شنیدن، ثبت، تفکر، رعایت حقوق متقابل و ... و گاه موضوع عفاف فعل و انفعالات فردی و زمینه ساز ارزشهای خاصی از جهت تمايزات اخلاق شخصی است، مثل مراقبت به هنگام عبادت، مشارطه در دوری از گناه و سوء ظن، پرهيز از بیکاری و تنبلی، غفلت، خواب و خوراک؛ گاهی هم یک حکم در هر سه عرصه اجتماعی، خانوادگی و فردی زمینه ساز پاروری عفت است، پس دایره عفت در زندگی بشر به وسعت دایره زندگی فردی، اجتماعی و کلیه تعاملات فکری و رفتاری انسان است.
Share/Save/Bookmark