امتیاز مثبت
۰
 
پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی مشهد دفاع شد
پایان نامه کارشناسی ارشد با عنوان «بن مایه های کلامی امامت در ادعیه قرآنی انبیاء علیهم السلام» در دانشکده علوم قرآنی مشهد دفاع شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۱۹
کد مطلب: 10856
 
 
به گزارش ایحا، جلسه دفاع از پایان نامه با عنوان «بن مایه های کلامی امامت در ادعیه قرآنی انبیاء علیهم السلام» با نگارش خانم منیره سادات معصومیان حسینی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد با راهنمایی دکتر محسن دیمه کار گراب و داوری دکتر دکتر الهه شاه پسند در دانشکده علوم قرآنی مشهد برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با نمره ۱۷ و درجه خوب در مشهد پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
اسلوب دعا در قرآن کریم به ویژه در بیان سرگذشت اقوام پیشین، اسلوب خاصی است که به لحاظ ادبی نوعی التفات به شمار می رود و سبب تنوع بیانی می شود و به خواننده احساس خستگی دست نمی دهد هم چنان که یکی از زیباترین اسلوب های نیایش است که افزون بر بعد نیایش و مناجات عاشقانه یکی از اسلوب های مهم برای افاده مضامین عالی هدایتی و تربیتی است، و از این منظر نقش بسیاری در افاده آموزه های والای قرآنی به عهده دارد. گویی ظریف‌ترین معارف گاه در اسلوب و سبک دعا بیان می شود. همچنان که در ادعیه معصومان جلوه گری می کند.
از سوی دیگر امامت پژوهان چندان به آیات ادعیه توجه نکرده اند که همین کم توجهی سبب شده است که آموزه های امامتی این دسته از آیات مغفول واقع شود، بر این اساس در این نوشتار تلاشی صورت گرفته است تا بنمایه ها و آموزه های امامتی در دعاهای انبیاء الهی در قرآن کریم مورد بررسی و تبیین قرار گیرد.
بررسی ها در این عرصه که بر پایه روش توصیفی تحلیلی سامان یافته است، نشان می دهد جریان امامت در ذریه حضرت ابراهیم علیه السلام، استقرار حقیقت توحید و ایمان در امامان معصوم، انتخاب جانشین رسالت، خلافت و امامت علی و فرزندانش علیهم السلام به نصب و امر الهی، اثبات تمام اوصاف حضرت محمد بر علی علیه السلام جز وحی تشریعی، اثبات عصمت، امامت و ولایت و وجوب اطاعت امام علی و سایر اهل بیت علیهم السلام، موضع صبورانه امیرالمومنین در مواجهه با خلفا در شمار اهم بنمایه های امامتی در ادعیه قرآنی انبیاء الهی است.
لزوم مودت و ولایت اهل بیت، توسل به اهل بیت علیهم السلام، زیارت معصومان، آمرزش و قبول توبه به واسطه شفاعت اهل بیت علیهم السلام، شفاعت برای پذیرندگان ولایت معصومان علیهم السلام، موهبت حکم و الحاق به صالحان، امنیت تشریعی مکه به همراه أمان بودن تکوینی معصومان، ایمان آباء و اجداد معصومان علیهم السلام نیز اهم رهیافت های کلامی امامت در ادعیه قرآنی پیامبران است.
به لحاظ مهدویت پژوهی در ادعیه انبیاء قرآنی نیز می توان به گستره قلمرو مُلک امام عصر علیه السلام، پی ریزی حکومت علوی و مهدوی بر پایه بعد عبادی، رجعت و قدرت إحیاء اموات به اذن الهی، شفاعت و طول عمر امام عصر علیه السلام اشاره کرد.
Share/Save/Bookmark